مقالات

رنگ اتاق کودک چه رنگی است و آشنایی با روانشناسی رنگ ها

رنگ اتاق کودک

یکی از فاکتورهایی که در روحیه فرد بسیار تاثیر گذار است، رنگ و دکوراسیون محل زندگی وی است. اتاق خواب از اصلی‌ترین قسمت‌های خانه است که همه در آن به انجام کارهای خود خواهند پرداخت. اتاق خواب باید دکوراسیونی زیبا و دلنشین داشته باشد. رنگ اتاق تنها در روحیه بزرگسالان نیست که اهمیت دارد. برای اتاق کودک باید دقت بیشتری داشته باشید. زیرا کودکان در حال رشد هستند و باید روحیه آنها شاد باشد تا شخصیت آنها به خوبی شکل بگیرد. در کل کودکان حساسیت بیشتری در زیبایی و دلنشین بودن اطراف خود دارند. اگر می‌خواهید رنگ اتاق کودک خود را انتخاب نمایید باید به یک سری نکات توجه داشته باشید که در قسمت‌های بعدی به آنها خواهیم پرداخت. همه می‌دانید که طبق علم روانشناسی هر یک از رنگ‌ها، بر یکی از حس‌های شما تاثیر می‌گذارند. به طور مثال رنگ‌های گرم و آتشین، هیجان زا بوده و حس تحرک را در شما برمی‌انگیزند. رنگ‌های سرد نیز آرامش زیادی برای شما به همراه می‌آورند. حال می‌خواهیم ببینیم برای اتاق کودک بهتر است از چه رنگ‌هایی استفاده نمایید تا دکوراسیونی زیبا و چشم نواز داشته باشید.

روانشناسی رنگ‌ها

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، رنگ‌ها تاثیر زیادی در روحیه و خلق و خوی افراد دارند. بر اساس گفته‌ی پزشکان، کودکان در ابتدای تولد همه چیز را به رنگ خاکستری می‌بیند. سپس با گذشت زمان و رشد یافتن آنها، می‌توانند رنگ‌ها را از همدیگر تشخیص بدهند. استفاده از رنگ‌های متنوع، زیبا، آرامش بخش و پرانرژی برای اتاق کودک در خلقیات وی تاثیر زیادی خواهد گذاشت. دکوراسیون اتاق کودک باید به گونه‌ای باشد که او در آن احساس خوبی داشته باشد و بتواند کارهایی از قبیل خوابیدن، استراحت کردن، نقاشی کشیدن، بازی کردن و کارتون دیدن را در اتاق خواب خودش انجام دهد.

برای رنگ اتاق کودک  می‌توانید از رنگ‌های گرم و سرد استفاده نمایید. در کل رنگ‌های گرم انرژی بخش هستند. چنین رنگ‌ها باعث تحریک ذهن خواهند شد، حس هیجان را در فرد برانگیخته می‌کند، نمایانگر تحرک و فعالیت است، فضایی گرم و دلنشین ایجاد می‌کند و محیط را خوشایند می‌کند. رنگ‌های سرد نیز برعکس رنگ‌های گرم هستند. یعنی پر از حس آرامش می‌باشند. رنگ سرد ذهن را آرام می‌کند، خواب راحتی برای کودک فراهم می‌کند، باعث می‌شود کودک متین و صبور باشد و اتاق خواب را دلبازتر نمایان می‌کند.

روانشناسی رنگ اتاق کودک

بهتر است برای انتخاب رنگ مناسب، ابتدا به روانشناسی رنگ اتاق کودک توجه داشته باشید و سپس آن را انتخاب نمایید. به طور مثال اگر کودک شما بیش فعال است، بهتر است از رنگ‌های آتشین استفاده نکنید و در مقابل آن، رنگ‌های سرد و آرامش بخش را مورد توجه قرار دهید. رنگ‌های سرد مانند آبی، یاسی، بنفش و … علاوه بر ایجاد حس آرامش، باعث می‌شوند که اتاق خواب دلبازتر و وسیع‌تر به نظر برسد. این دلباز به نظر رسیدن اتاق آرامش خیال به کودک می‌دهد و در اتاق خود حس امنیت دارد. از طرف دیگر اگر کودک شما بسیار گوشه گیر و آرام است، می‌توانید از رنگ‌های گرم برای اتاق وی استفاده کنید و حس انرژی را در او برانگیخته کنید. رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد و … که آتشین هستند، فضای اتاق را گرم و پرانرژی می‌کنند. این مورد باعث می‌شود که در ذهن کودک شما تحرک و فعالیت خودنمایی کند و از گوشه گیر بودن خارج شود. بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک این است که از ترکیب چند رنگ استفاده کنید. رنگارنگ بودن اتاق فرزند شما باعث می‌شود که فضایی شاد ایجاد شود. همچنین باعث می‌شود که کودک شما خلاق و مبتکر بار بیاید و ذهن او تقویت شود. حال در پایین سعی داریم چند رنگ اتاق کودک دختر و پسر به شما معرفی کرده و برای هر یک، توضیحی ارائه دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

معرفی رنگ اتاق کودک

֎ رنگ اتاق کودک سفید

می‌توان گفت که رنگ سفید یکی از رنگ‌های جدا نشدنی در هر دکوراسیونی است. سفید نماد پاکی، پاکیزگی، تمیزی و کمال است. این رنگ باعث می‌شود که اتاق خواب حسابی دلباز جلوه کند. همچنین اتاق را پرنور نمایان کرده و پیشنهادی بسیار خوب است. البته رنگ سفید در اجزای ترکیب رنگ اتاق کودک بیشتر کاربرد دارد. یعنی اغلب سفید به همراه رنگی دیگر برای اتاق خواب استفاده خواهد شد.

یکی از لذتبخش ترین قسمت های خانه اتاق فرزند شما است، در مقاله ” دیزاین اتاق کودک ” با دیزاین آن شنا شوید.

֎ طوسی و خاکستری

رنگ طوسی و یا خاکستری، رنگی کاملا خنثی هستند. این رنگ به سادگی با رنگ‌های دیگر ست شده و ترکیبی بی‌نظیر خلق می‌کند. طوسی جزو رنگ‌های مدرن به حساب می‌آید. امروزه بهره بردن از این رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

֎ قرمز

اگر برای رنگ اتاق کودک خود به دنبال رنگی پرانرژی هستید، قرمز پیشنهاد ما به شما است. این رنگ سرشار از انرژی بوده که شور و هیجان را در کودک شما فعال می‌کند. قرمز رنگی سیر و پررنگ است. پس بهتر است به تنهایی از آن استفاده نکنید. استفاده از این رنگ در کنار رنگ‌های خنثی مانند سفید و طوسی ترکیبی بسیار عالی است. با این کار فضای اتاق بسیار چشم نواز نمود پیدا خواهد کرد.

֎ زرد برای رنگ اتاق کودک

رنگ زرد، نمایانگر گرمای خورشید و نور آفتاب است. این رنگ روشن است و فضای اتاق را حسابی فراخ و بزرگ نمایان می‌کند. اگر به دنبال یک رنگ اتاق کودک پسر هستید، زرد گزینه‌ی مناسبی است. زرد بیشتر برای سنین 7 سال به بالا طرفدار دارد. لازم است به شما بگوییم طی تحقیقات برخی از محققان، رنگ زرد برای نوزاد مناسب نیست و تپش قلب وی را پایین می‌آورد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت محکم کاری برای اتاق نوزاد از رنگ زرد استفاده نکنید.

اگر در خانه شما اتاق فرزندانتان مشترک است، به مقاله ” دکوراسیون اتاق خواب مشترک ” مراجعه کنید.

֎ نارنجی

از دیگر رنگ‌های گرم و انرژی بخش، رنگ نارنجی است. نارنجی از مخلوط شدن زرد و قرمز به دست می‌آید. پس نه به سیر بودن رنگ قرمز است و نه به روشن بودن رنگ زرد؛ رنگی بینابین قرمز و زرد است. اگر می‌خواهید ترکیب رنگ اتاق کودک شما زیبا باشد، می‌توانید نارنجی را با زرد استفاده کنید. این دو رنگ در کنار هم ترکیبی بسیار چشم نواز به وجود می‌آورند. رنگ نارنجی با سبز نیز ترکیب زیبایی ایجاد می‌کند و حس شادابی و طراوت را به کودک شما منتقل می‌نماید.

֎ آبی

رنگ آبی یکی از بی‌نظیرترین رنگ‌ها برای اتاق خواب است. این رنگ برای اتاق خواب کودک تا بزرگسال طرفدار دارد. آبی رنگی بسیار آرامش بخش است که برای افراد بیش فعال پیشنهاد می‌شود. آبی فشار خون را کاهش می‌دهد، اضطراب و استرس را دور می‌کند و آرامش خیال هدیه می‌دهد. این رنگ یادآور دریا، رودخانه و آسمان است که آرامش طبیعت را برای شما به همراه دارد. تقریبا آبی به رنگی کلیشه‌ای برای رنگ اتاق کودک پسر تبدیل شده است. برای انتخاب رنگ دکوراسیون اتاق فرزند خود حتما علایق او را مد نظر داشته باشید.

֎ سبز

شما با دیدن رنگ سبز، به یاد جنگل و باغ و طبیعت خواهید افتاد. این رنگ سرشار از حس شادی و شادابی، طراوت، سرزندگی و خوشی است. این رنگ آرامش بخش و تسکین دهنده است و استرس را از شما میگیرد. رنگ اتاق کودک سبز باعث می‌شود کودک شما شاد باشد، فضایی گرم داشته باشد، تمرکز وی افزایش یابد و از سلامت روان برخوردار شود. رنگ سبز هم برای دختران و هم برای پسران رنگی محبوب و دوست داشتنی است.

֎ صورتی برای رنگ اتاق کودک دختر

صورتی از اختلاط رنگ سفید و قرمز پدید خواهد آمد. همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد، قرمز طبعی گرم داشته و سفید خنثی است. باید بدانید که صورتی نیز رنگی گرم محسوب می‌شود؛ اما نه به گرمی رنگ قرمز. هر چه رنگ سفید این ترکیب بیشتر باشد، صورتی پدید آمده روشن‌تر است و باعث بزرگ نمایان شدن اتاق می‌شود. صورتی یکی از محبوبت‌ترین رنگ‌ها در بین دختران است. این رنگ در تمام سنین از خردسال تا بزرگسال طرفداران زیادی دارد. صورتی نیز به رنگی کلیشه‌ای برای دختران تبدیل شده است. پس اگر به دنبال مناسب‌ترین رنگ اتاق کودک دختر هستید، صورتی را فراموش نکنید.

جدیدترین مدل های دکوراسیون اتاق صورتی را در مقاله ” دکوراسیون اتاق خواب صورتی ” ببینید.

֎ بنفش

بنفش جزو رنگ‌های سلطنتی به حساب می‌آید. این رنگ از ترکیب قرمز و آبی تشکیل می‌شود که به علت بیشتر بودن آبی، رنگی نسبتا سرد است. این رنگ در بین رنگ‌های دخترانه جای گرفته است. پس برای رنگ اتاق کودک دختر می‌توانید بنفش را مورد استفاده قرار دهید. بنفش پررنگ و سیر است و برای اتاق‌های بزرگ پیشنهاد خوبی است. استفاده کردن رنگ بنفش در کنار رنگ‌هایی مانند سفید، صورتی و آبی روشن ترکیبی زیبا خلق می‌کند.

֎ یاسی

یاسی از ترکیب دو رنگ بنفش و کرم به وجود خواهد آمد. در واقع یاسی تناژ روشنی از همان رنگ بنفش است. این رنگ بسیار لوکس و جذاب است که به خاطر ملیح بودن، برای رنگ اتاق خواب کودک پیشنهاد بسیار خوبی است. یاسی در کنار سفید ترکیبی زیبا، آرامش بخش، دلنشین و شیک است که بیشتر برای دخترها مناسب می‌باشد.

֎ کرم

یکی دیگر از رنگ‌های خنثی که برای دکوراسیون اتاق خواب بسیار پرکاربرد است، رنگ کرم است. کرم رنگی ملایم و گرم است و به خاطر خنثی بودن، ترکیب بسیار زیبایی با رنگ‌های دیگر ایجاد می‌کند. با توجه به روانشناسی ذ، بهتر است بیشتر از رنگ‌های روشن و خنثی یا گرم استفاده کنید. کرم رنگی شیک و لوکس است که دیزاین اتاق خواب کودک شما را باکلاس می‌کند.

نکته:رنگ‌هایی که در بالا برایتان نام بردیم همگی به عنوان رنگ اتاق کودک مناسب هستند. شما با توجه به اینکه کودکتان دختر است یا پسر، علایق و سلایقی که دارد، روحیه کودک خود، ساکت و صبور بودن فرزندتان و یا بیش فعال بودن وی، ابعاد و متراژ اتاق کودک و میزان نورگیر بودن اتاق خواب، رنگ مناسبی را انتخاب نمایید. به طور مثال اگر اتاق نورگیر نیست، بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده نمایید. اگر ابعاد اتاق بزرگ است، استفاده از رنگ‌های سیر و جیغ مانند قرمز مناسب است. ایده استفاده از چند رنگ برای اتاق کودک نیز بسیار جالب است که استقبال بسیار زیادی از این ایده می‌شود.

مقاله ” ترکیب رنگ برای اتاق خواب ” به شما در انتخاب ترکیب رنگ مناسب اتاق خواب کمک خواهد کرد.

وسایل مورد نیاز برای اتاق خواب کودک

حال که تا حدودی با روانشناسی رنگ اتاق کودک آشنا شدید، بهتر است بدانید که وسایل اتاق کودک را به چه رنگی انتخاب نمایید تا دیزاین زیبایی داشته باشید. وسایلی که برای اتاق کودک لازم است به شرح زیر است:

  • تخت خواب: تخت خواب یکی از اصلی‌ترین و مهمترین وسایل برای هر اتاق است. بهتر است شما برای کودک خود تخت خوابی با سایز و ابعاد مناسب با قد فرزند خود تهیه نمایید تا به خوبی روی آن به استراحت بپردازد.
  • کمد لباس: شما باید برای فرزند خود کمد لباس تهیه کنید. فرزند شما چه نوزاد باشد و چه در سنین کودکی قرار گرفته باشد، نیاز به کمد لباس دارد. البته می‌توانید برای وی کشوی دراور تهیه کرده که لباس‌هایش را در آن قرار دهد. این مورد به سلیقه شما و علایق فرزندتان بستگی دارد.
  • ویترین برای اسباب بازی: کودک شما نیاز به اسباب بازی دارد تا بتواند با آنها سرگرم شده و خلاقیت خود را پرورش دهد. شما با تهیه ویترین برای کودک خود هم فضای اتاق وی را لوکس و زیبا می‌کنید و هم به او یاد می‌دهید که پس از بازی کردن با وسایلش، آنها را در جای خودشان قرار دهد. اگر در مورد رنگ اتاق کودک خود دچار دغدغه شده اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که سرویس چوب (سه موردی که در بالا نام بردیم) را همرنگ و به رنگ‌های روشن مانند سفید، کرم، صورتی، یاسی و طوسی انتخاب نمایید.
  • کالای خواب: از دیگر وسایلی که برای کودک خود نیاز دارید، کالای خواب است. تشک، روتختی، بالش، پتو و کوسن کالای خواب لازم برای کودک شما است. لازم است به شما بگوییم که روتختی تاثیر زیادی در دکوراسیون اتاق فرزند شما دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما رنگ و طرح روتختی را متناسب با ترکیب رنگ اتاق کودک خود انتخاب نمایید.
  • فرش یا قالیچه: کودک شما برای این که در اتاق خود به بازی بپردازد، باید در اتاقش فرشی نرم و زیبا داشته باشد تا ترغیب شود در اتاق وقت خود را بگذراند. امروزه اغلب خانه‌ها سرامیک، سنگ و پارکت شده است. در این صورت می‌توانید از پادری استفاده نمایید. رنگ پادری نیز باید با تناژ رنگ اتاق کودک ست باشد.
  • پرده: اگر اتاق فرزند شما پنجره داشته باشد، پرده یکی از نیازهای اصلی اتاق خواهد بود. بهتر است رنگ آن را با پادری ست نمایید. البته حتما به رنگ اتاق کودک پسر یا دختر خود توجه داشته باشید.
  • دکوری: استفاده از انواع دکوری برای اتاق خواب، فضای آن را حسابی لوکس می‌کند. می‌توانید برای اتاق کودک خود از دکوری‌هایی مانند دیوارکوب، لوسترهای تزیینی، قاب عکس و انواع پوستر استفاده نمایید. بهتر است در انتخاب دکوری نیز رنگ اتاق کودک را در نظر داشته باشید و متناسب با آن دکوری تهیه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله گفتیم که رنگ‌ها چه تاثیری در روحیه شما خواهند گذاشت. سپس گفتیم که کودکان به علت این که در حال رشد هستند، بیشتر به محیط اطراف خود توجه می‌نمایند. در مورد انتخاب رنگ اتاق کودک به شما گفتیم که بهتر است چه نکاتی را در نظر داشته باشید. رنگ اتاق خواب می‌تواند در روحیه، خلقیات، شکوفا شدن استعدادهای کودکتان و حتی علایقشان تاثیر بگذارد. بهتر است در انتخاب این مورد حتما به روانشناسی رنگ اتاق کودک توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *