مقالات

معرفی جذابترین ترکیب رنگ ها برای اتاق خواب

ترکیب رنگ برای اتاق خواب

اتاق خواب محلی برای استراحت و تجدید قوا است. بزرگسالان و جوانان پس از گذراندن روزی سخت و پرمشغله، می‌خواهند به اتاق خود بروند و کمی استراحت کنند. نوجوانان نیز پس از آمدن از مدرسه، به اتاق خود رفته و به درس خواندن، مطالعه و کارهای شخصی خود می‌پردارند. کودکان نیز بیشتر وقت خود را در اتاق بوده و به بازی و سرگرمی مشغول هستند. اتاق خواب باید دارای انرژی خوب، دکوراسیون زیبا، محیطی آرام و فضایی مناسب باشد. می‌توان گفت که دیزاین و دکوراسیون اتاق خواب، تاثیر بسیار زیادی در تقویت روحیه شما خواهد داشت. اگر اتاق شما باب میل شما باشد و از دکوراسیون اتاقتان راضی باشید، انرژی بیشتری از آن خواهید گرفت و کیفیت استراحتتان به مراتب بیشتر خواهد بود. مهمترین نکته برای داشتن دکوراسیون خوب، ترکیب رنگ درست و مناسب است. ما در این مقاله قصد داریم راجع به ترکیب رنگ برای اتاق خواب صحبت کنیم و شما را راهنمایی نماییم. پس اگر برای اتاق خواب خود به دنبال ترکیب رنگ‌های درست و به روز هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

چرا انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب اهمیت دارد؟

همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد، اتاق خواب محلی برای استراحت، خوابیدن، مطالعه و درس خواندن، انجام کارهای شخصی و یا شغلی است؛ پس باید فضایی دلنشین و آرام داشته باشد. چیدن و دیزاین دادن اتاق خواب بسیار اهمیت دارد. به طور مثال، اگر وسایل زیادی در اتاق شما باشد، ممکن است که اتاق شلخته به نظر برسد و آرامش شما سلب شود. مورد دیگر این که استفاده و ترکیب کردن رنگ‌هایی که با هم مناسب نیستند، هارمونی خوبی ایجاد نکرده و فضا را بی انرژی می‌کند. بهترین اقدامی که شما می‌توانید انجام دهید تا فضای اتاقتان آرامش بخش شود، این است که وسایل اتاق خود را با رنگ دیوارها و دیگر اجزا ست نمایید. استفاده از رنگ‌های مکمل یا با تناژ نزدیک به هم، دکوراسیون بسیار زیبایی برای اتاق به وجود می‌آورد. اگر به دنبال بهترین ترکیب رنگ برای اتاق خواب هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

ترکیب رنگ برای اتاق خواب

معرفی چند ترکیب رنگ برای اتاق خواب

حال در این قسمت چند مورد از مناسب‌ترین ترکیب رنگ برای اتاق خواب را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید انتخاب بهتر و راحت‌تری داشته باشید.

 • طوسی و زرد

ترکیب دو رنگ طوسی و زرد، یکی از بهترین ترکیب رنگ‌ها است. این ترکیب بسیار مدرن و جدید است که امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. شاید محبوبیت این ترکیب رنگ به خاطر این باشد که فضایی گرم ایجاد کرده و کیفیت خواب شما را بالا می‌برد. طوسی و زرد خنثی بوده و با ترکیب شدن، هارمونی خوبی ایجاد می‌کند. پس این ترکیب رنگ برای اتاق خواب بسیار عالی و مناسب است. برای استفاده از این ترکیب رنگ، می‌توانید روتختی خود را طوسی و زرد انتخاب کنید و رنگ دیوارها و پرده و فرش را نیز به سلیقه خود، یکی از دو رنگ زرد یا طوسی برگزینید.

ترکیب رنگ برای اتاق خواب زرد و طوسی
 • آبی و خاکستری

رنگ آبی یکی از رنگ‌های برگرفته از طبیعت است که آرامش بسیار زیادی به همراه دارد. آبی یکی از رنگ‌های سرد است که ترکیب آن با رنگ گرم یا خنثی، ترکیب بی‌نظیری ایجاد خواهد کرد. خاکستری رنگی خنثی است و در کنار رنگ آبی، آرامش فراوانی برای فضای اتاق ایجاد می‌کند. این رنگ برای والدین و در بین زوج‌های جوان بیشتر کاربرد دارد. اگر اتاق خواب شما، نورگیری خوبی دارد، این ترکیب رنگ بسیار پیشنهاد می‌شود.

ترکیب رنگ برای اتاق خواب آبی و خاکستری

برای انتخاب رنگ بزرگسال اتاق خواب به ” رنگ اتاق خواب بزرگسال ” سر بزنید.

 • سفید و مشکی

رنگ سفید نماد پاکی و پاکیزگی است. همچنین فضا را بسیار دلباز و بزرگ می‌نمایاند. ترکیب همه رنگ‌ها با رنگ سفید ممکن است. اما بدون شک یکی از زیباترین ترکیب رنگ‌ها این است که از رنگ متضاد آن استفاده کنید. ترکیب سفید و مشکی بسیار مدرن و لوکس است و فضای اتاق را خاص و شیک جلوه می‌دهد. سفید و مشکی یکی از بهترین‌های ترکیب رنگ برای اتاق خواب بزرگسالان است. بهتر است رنگ سفید را بیشتر استفاده کنید تا فضا دلنشین‌تر باشد.

ترکیب رنگ برای اتاق خواب سفید و مشکی
 • سبز و نارنجی

رنگ سبز، برگرفته از طبیعت بوده و نماد سرزندگی، شادابی و طراوت است. این رنگ آرامش بسیار زیادی داشته و شما از این رنگ احساس خوبی خواهید گرفت. ترکیب سبز و نارنجی، یکی از ترکیب رنگ‌های مدرن و امروزی است. این ترکیب رنگ برای اتاق خواب در سنین نوجوانی تا بزرگسال طرفدار داشته و به کار برده می‌شود. هر دو رنگ سبز و نارنجی جزو رنگ‌های گرم بوده و برای بهبود کیفیت خواب مناسب هستند.

ترکیب رنگ برای اتاق خواب سبز و نارنجی
 • بنفش و خاکستری

اگر دوست دارید دکوراسیون اتاق شما لوکس باشد، می‌توانید از رنگ بنفش استفاده نمایید. این رنگ جزو رنگ‌های بسیار لاکچری و شیک است که جلوه باکلاسی دارد. رنگ بنفش رنگی پرانرژی بوده و بهتر است برای اتاق خواب، با رنگی خنثی مانند خاکستری ترکیب شود. این ترکیب رنگ برای جهیزیه بسیار پرکاربرد است و اتاق را خاص و جذاب می‌کند.

ترکیب رنگ برای اتاق خواب بنفش و خاکستری

مقاله پیشنهادی در این قسمت : رنگ روتختی برای تخت قهوه ای

نکات مهم در انتخاب ترکیب رنگ برای اتاق خواب

 • اولین نکته این است که رنگ‌ها باید مطابق سلیقه شما باشد. این شما هستید که می‌خواهید وقت خود را در اتاقتان بگذرانید؛ پس باید با سلیقه و میل شما تناسب داشته باشد تا از آن بتوانید آرامش کسب کنید.
 • سن و فانتزی‌های صاحب اتاق مهم است. بهتر است که برای سنین کودکان از رنگ‌های شاد استفاده شود و برای نوجوانان، رنگ‌های پرانرژی به کار گرفته شود.
 • ابعاد اتاق نیز در انتخاب رنگ بسیار اهمیت دارد. برای اتاق‌های کوچک بهتر است رنگ‌های روشن و ملیح با هم ترکیب شوند تا فضا را دلبازتر بنمایانند. برای اتاق‌های بزرگ نیز استفاده از رنگ‌های جیغ و پرانرژی بسیار مناسب است.
 • اگر اتاق شما نورگیری مناسبی دارد، می‌توانید از هر ترکیب رنگی استفاده کنید. اما در کل رنگ‌های سیر و جیغ فضا را تاریک‌تر جلوه می‌دهند و برعکس؛ رنگ‌های روشن فضا را پرنورتر می‌نمایانند.
ترکیب رنگ برای اتاق خواب
 • رعایت علم فنگشویی و استفاده از رنگ‌های موجود در طبیعت، اهمیت بالایی دارد. این رنگ‌ها آرامش خوبی به شما منتقل خواهد کرد.
 • در ترکیب رنگ برای اتاق خواب خود به روانشاسی رنگ‌ها توجه نمایید. هر یک از رنگ‌ها باعث برانگیخته شدن یکی از احساسات شما خواهد شد. به طور مثال رنگ قرمز، هیجان را در شما برمی‌انگیزد و ممکن است در دراز مدت، آرامش زیادی برای شما را فراهم نکند.
 • در ترکیب رنگ برای اتاق خواب باید به تمام وسایل اتاق توجه کنید. رنگ تخت و پاتختی‌ها، میز آرایش و میز تحریر، کمدها، روتختی، فرش یا موکت، پرده، انواع تابلو و دیوارکوب، دیوارها و در باید با همدیگر متناسب باشند تا هارمونی قشنگی ایجاد کنند.
 • اگر که اتاق خواب و استراحت با اتاق کار شما فرق دارد، باید از رنگ‌های متفاوتی استفاده کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای اتاق خوابتان رنگی ملایم و آرامش بخش انتخاب کنید تا خواب خوب و راحتی داشته باشید. از طرف دیگر برای اتاق کار خود از رنگ‌هایی پرانرژی استفاده کنید که هیجان را در شما برانگیخته کند. در این صورت در اتاق کار خود احساس کسل بودن و بی‌حالی نخواهید داشت.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که راجع به ترکیب رنگ برای اتاق خواب صحبت کنیم. اتاق خواب یکی از بخش‌های مهم هر خانه است. اتاق خواب مکانی است که هر کس بعد از پشت سر گذاشتن روزی پرکار، قصد استراحت در آنجا را دارد تا نیرو و روحیه خود را بازیابد. پس باید فضایی دلنشین، آرامش بخش، زیبا و مرتب داشته باشد تا بتوان از آن انرژی مثبت دریافت نمود. در هنگام انتخاب رنگ برای اتاق خواب، حتما سن و روحیات و علایق خود را در نظر بگیرید و سپس انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *