مقالات

آشنایی با انواع کالای خواب

انواع کالای خواب

خواب شب، یکی از نیازهای اولیه هر انسان است. همه افراد حدود 30 درصد عمر خود را در خواب خواهند گذراند. داشتن خواب کافی، باکیفیت و آرام برای این که بتوانید روز خوبی را شروع کنید و انرژی انجام کارهایتان را داشته باشید لازم است، از طرف دیگر اولین چیزی که پس از گذراندن یک روز سخت کاری و پرمشغله نیاز می‌شود، استراحت کردن است. وقتی که شما از سرکار، مدرسه یا دانشگاه برمی‌گردید، دوست دارید که قوای از دست رفته خود را باز یابید. از فاکتورهای داشتن خواب خوب می‌توان به موارد روبرو اشاره نمود: اتاق خواب محیطی آرام و مناسب داشته باشد، وسایل موجود در اتاق زیاد نباشد و شلخته به نظر نرسد، فضای اتاق مرتب و تمیز باشد، نور اتاق مناسب باشد، تخت یا مکان استراحت در جای درستی قرار گرفته باشد و کالاهای خواب مناسب و باکیفیت باشند. کالای خواب تاثیر به سزایی در کیفیت خواب شما خواهد داشت. به طور مثال اگر بالش شما ارتفاع مناسبی نداشته باشد و یا وزن پتوی شما خیلی زیاد باشد، از خواب خود لذت نخواهید برد. حال می‌خواهیم ببینیم کالای خواب چیست ؟ در این مقاله انواع کالای خواب را معرفی کرده و هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

کالای خواب چیست ؟

کالای خواب همانطور که از نامش پیدا است، یک سری وسایل می‌باشد که برای استراحت کردن لازم است. حال در پایین به طور مفصل به معرفی انواع کالای خواب خواهیم پرداخت. کالای خواب یا رخت خواب باید از نظر کیفیت، داشتن گرمای مناسب، سبک بودن و داشتن وزن مناسب، میزان نرمی و سفتی و لطیف بودن پارچه رویی آنها، مناسب شما باشد. همچنین کالای خواب باید شست و شوی راحتی داشته باشد و قابلیت انتقال دادن و استفاده از آنها ساده باشد. به طور مثال فرض کنید که پتو یا لحاف شما زیادی سنگین باشد. تقریبا هر شب برای جابجا کردن یا استفاده از آن دچار مشکل خواهید شد. یا این که متریالی که در بالش شما به کار رفته است، سفت باشد؛ در این صورت در طول شب گردن شما راحت نخواهد بود و ممکن است وقتی که بیدار شدید، دچار گردن درد بشوید. کالای خواب علاوه بر کاربرد، باید دارای ظاهر زیبا و شیک باشند تا فضای اتاق خواب شما را دلنشین نمایند. حال در پایین به معرفی انواع کالای خواب خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

معرفی انواع کالای خواب

حال در قسمت پایین می‌خواهیم به شما بگوییم که کالای خواب شامل چه چیزهایی است:

1- تشک

اولین و مهمترین کالای خوابی که برای استراحت کردن لازم و ضروری است، تشک می‌باشد. تشک باید با ارگونومی بدن شما تناسب داشته باشد. برای خوابیدن روی زمین یا روی تخت، تشک لازم است. تشک انواع مختلفی دارد که شامل :

 • فنری: این مدل تشک قدمت بالایی دارد و نرمی آن متناسب است. به خوبی حالت فیزیک بدن را به خود گرفته و ستون فقرات در حالت خوبی قرار خواهند گرفت.
 • اسفنجی: تشک اسفنجی فنر ندارد و در هنگام تکان خوردن و غلت زدن، دچار لرزش نمی‌شود. پس خوابی آرام برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • بادی: تشک‌های بادی بسیار سبک و کم جا هستند و برای حمل و نقل یک گزینه بسیار خوب می‌باشند. برای مسافرت کاربرد زیادی دارد. همچنین میزان نرمی یا سفتی آن با میزان هوایی که در آن پر می‌کنید قابل تنظیم است.
 • لاتکس: تشک لاتکس بسیار منعطف است و به خوبی به حالت فیزیک بدن شما درمی‌آید. به همین دلیل هیچ فشاری بر کمر، ستون فقرات، شانه و گردن وارد نخواهد شد.
انواع کالای خواب تشک

2- ملحفه

از دیگر انواع کالای خواب مهم، می‌توان به ملحفه اشاره نمود. ملحفه روی تشک شما قرار خواهد گرفت و به عنوان کاور تشک عمل خواهد کرد. پس تماس مستقیم با پوست بدن شما خواهد داشت. لذا باید از کیفیت عالی، لطافت مناسب، خاصیت ضد حساسیت و آنتی باکتریالی، عدم رشد میکروب و سبک بودن برخوردار باشد. برای سهولت استفاده و نیز تکان نخوردن ملحفه از تشک، می‌توان دور تا دور آن را کش دوزی کرد تا قالب تشک شود و هنگام غلت زدن، دیگر تکان نخورد. ملحفه باید قابلیت شست و شوی راحتی داشته باشد؛ زیرا زیاد مورد شست و شو قرار خواهد گرفت.

انواع کالای خواب ملحفه

3- بالش

از دیگر انواع کالای خواب که برای سلامت سر و گردن الزامی هستند، بالش‌ها می‌باشند. بالش باید به میزان مناسب نرم و انعطاف پذیر باشد تا در هنگام خواب، سر و گردن شما در حالت مناسب و استاندارد قرار بگیرد. همچنین ارتفاع بالش نیز اهمت بالایی دارد. اگر ارتفاع کمی داشته باشد سر شما پایینتر از بدنتان قرار خواهد گرفت و اگر ارتفاع آن زیاد باشد، به گردن شما فشار وارد خواهد شد. متریال‌های زیادی در بالش به کار برده می‌شوند که شامل:

 • پر: بالش پری بیشترین طرفدار را دارند. پر سبک است، قابلیت تنفس دارد، میزان نرمی مناسبی دارد و منعطف است. اما در برخی موارد ممکن است برای افراد مبتلا به آلرژی، حساسیت ایجاد کند.
 • پلی استر: بالش‌های پلی استر ضد حساسیت بوده و آلرژی ایجاد نمی‌کنند. همچنین باعث افزایش سرعت جریان خون در بدن می‌شود.
 • فوم: بالش‌های فومی، طبی بوده و حالت سر و گردن شما را به خود می‌گیرند. به همین علت از گردن درد جلوگیری خواهند کرد.
 • لاتکس: لاتکس نیز مانند فوم، طبی می‌باشد. همچنین قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته و حالت استاندارد سر و گردن شما را حفظ می‌نماید.
 • میکروژل: میکروژل یکی از بهترین الیاف‌ها برای بالش است. این نوع بالش از ابریشم تولید شده و ضد حساسیت هستند و در دراز مدت تغیر شکل نخواهند داد.

برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله ” انواع بالش ” را بخوانید.

انواع کالای خواب بالش

4- پتو

یکی دیگر از مهمترین انواع کالای خواب، پتو است. چه در روزهای گرم تابستان و چه در فصول سرد، برای خوابیدن به پتو نیاز دارید. پتو به عنوان روانداز به کار برده می‌شود و گرمای لازم را برای خوابیدن فراهم می‌کند. پتو باید نرم، سبک و با ضخامت مناسب باشد. انواع پتو به قرار زیر است:

 • پشمی: پتوی پشمی سبک و راحت است، گرمای بسیار زیادی دارد و بیشتر برای روزهای سرد سال به کار برده می‌شود.
 • مسافرتی: پتوی مسافرتی پتویی نازک، کم جا و سبک است که قابلیت حمل و نقل آن بسیار ساده است. گرمای این پتو متناسب با بافتی که دارد متفاوت است اما اغلب برای تمام فصول مناسب است.
 • پنبه‌ای: پتوی پنبه‌ای بسیار سبک است، پرز نمی‌دهند، گرمای مطلوبی دارد، هوا را به راحتی از خود رد می‌کند و ضد حساسیت است.
 • ارگانیک: در پتوهای ارگانیک از الیاف‌های طبیعی مانند بامبو استفاده می‌شود. این پتوها ضد آلرژی و آنتی باکتریال هستند و امکان رشد میکروب در آنها وجود ندارد. این پتوها برای افرادی که حساسیت دارند بسیار مناسب خواهد بود.
پتو انواع کالای خواب

5- لحاف

لحاف همانند پتو عمل می‌کند؛ با این تفاوت که از الیاف‌هایی مانند پشم گوسفند به تولید می‌رسد. لحاف نسبت به پتو ضخامت و وزن بیشتری دارد. همچنین گرمای بسیار زیادی دارد و برای فصول سرد یا مناطقی که بسیار سرد هستند مناسب است. لحاف بیشتر در گذشته کاربرد داشته است و امروزه از پتوهای سبک‌تر استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با لحاف مقاله انواع لحاف را بخوانید.

6- روتختی

روتختی از دیگر انواع کالای خواب است که بسیار محبوب و پرطرفدار می‌باشد. روتختی دارای انواع مدل، طرح و کاربرد است. اغلب روتختی را به عنوان روانداز و پتو استفاده می‌کنند. روتختی انواع مختلفی دارد که از نظر طرح و مدل شامل روتختی‌های دخترانه، پسرانه، اسپرت، سه بعدی، عروس، براق و گلدار خواهد شد. انواع روتختی از نظر کاربرد به شرح زیر است:

 • پیکه: روتختی پیکه یا بهاره نازک و سبک بوده و برای هواهای متعادل مناسب است.
 • چهار فصل: همانطور که از نامش پیدا است، گرمای مطلوبی داشته و برای تمام فصول مناسب است.
 • هتلی: روتختی هتلی بسیار سبک است، معمولا ساده و سفید رنگ است، قابلیت شست و شوی راحتی دارد، اتوکشی آن ساده است، کثیفی را به خود جذب نمی‌کند و نرم و بادوام است.
انواع کالای خواب روتختی

7- روبالشی

بالش به علت این که با پوست صورت تماس مستقیم دارد، به صورت مکرر مورد شست و شو قرار می‌گیرد. بهتر است از روبالشی استفاده شود که به راحتی از بالش جدا کنید و آن را بشویید. روبالشی باید از جنس خوب  و باکیفیت تهیه شود تا ایجاد حساسیت نکند. روبالشی نیز چزو اصلی‌ترین انواع کالای خواب است.

8- کوسن

کوسن نیز که جزو کالاهای خواب محسوب می‌شود، بالش‌هایی کوچک هستند که جنبه زینتی دارند. تعداد کوسن‌ها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد؛ به طور مثال برای تخت‌های 2 نفره، از 2 الی 6 عدد کوسن استفاده خواهد شد. کوسن‌ها در اشکال مربع، مستطیل، لوزی، دایره و بیضی وجود دارند که هر شخص متناسب با سلیقه خود انتخاب خواهد کرد.

انواع کالای خواب کوسن

9- دامن تخت خواب

دامن تخت خواب اصطلاحی است که به پارچه‌های اطراف تخت اختصاص یافته است. این پارچه‌ها معمولا به طرح و مدل روتختی یا ملحفه تشک خواهند بود که حد فاصل تشک و پایه‌های تخت را می‌پوشاند. این کالای خواب بیشتر برای تخت‌های آهنی که پایه‌های زیبا ندارند به کار برده می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به انواع کالای خواب صحبت کردیم و هر یک را معرفی نمودیم. برای تهیه کالاهای خواب می‌توانید با استفاده از مطالب این مقاله، خرید بهتری داشته باشید. بهتر است این نکته را به شما گوشزد کنیم که روتختی هم به صورت تک و هم به صورت سرویس در بازار موجود است که سرویس روتختی شامل روتختی لحاف دار یا لحاف به علاوه‌ی کاور لحاف، ملحفه برای تشک، روبالشی و در برخی موارد روکوسنی است. یعنی شما با تهیه سرویس روتختی، چند تکه از کالای خواب مورد نیاز خود را تهیه خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *