مقالات

معرفی انواع بالش به همراه مزایا و معایب هر یک

انواع بالش

انواع بالش : کالای خواب از خریدهای اساسی و مهم اتاق است. کالاهای خواب باید کیفیت مناسبی داشته باشند تا علاوه بر راحتی، زود خراب نشوند و یا در اثر شست و شوی زیاد حالت پوسیدگی نگیرند. همچنین آلودگی به خود جذب نکنند تا بیماری برای شما به وجود نیاورند. از مهمترین کالاهای خواب می‌توان به بالش اشاره نمود. اغلب افراد فقط با بالش خود راحت هستند و می‌توانند با همان بالش راحت بخوابند.

اگر بالش شما کیفیت خوبی نداشته باشد و گردن شما هنگام خواب شب بد حالت قرار بگیرد، مشکلات بسیاری به همراه خواهد آورد. یکی از این مشکلات گرفتگی و درد گردن است. وقتی گردن بد حالت باشد، درد حتی به ستون فقرات نیز منتقل شده و کمر درد نیز ممکن است برایتان پیش بیاید. جنس و کیفیت بالش بسیار مهم است. زیرا بالش با پوست صورت در تماس است؛ اگر جنس آن به گونه‌ای باشد که میکروب بتواند در آن رشد کند، ممکن است انواع بیماری را ایجاد نماید. ما در این مقاله قصد داریم راجع به انواع بالش صحبت کنیم و ببینیم هر کدام چه تفاوتی با یکدیگر دارند. پس با ما همراه باشید.

معرفی انواع بالش

بالش‌ها را به 2 صورت می‌توان تقسیم بندی نمود:

  • روش اول این است که بالش‌ها را بر اساس کاربردشان تقسیم بندی نماییم. بالش‌های U شکل یا دور گردنی، بالش بارداری، بالش مخصوص خواب، بالش زانو و بالش برای نشستن همگی بالش‌هایی طبی بوده که کاربردهای متفاوت دارد. در قسمت‌های پایین به شرح هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.
  • روش دوم نیز بدین صورت است که بالش‌ها را متناسب با مواد تشکیل دهنده‌ی آنها تقسیم بندی کنیم. الیافی مانند پر، پلی استر، پشم، فوم، میکرو ژل و لاتکس می‌توانند برای پر کردن بالش‌ها استفاده شوند. این موارد نیز در پایین شرح داده خواهند شد.

 

انواع بالش طبی

انواع بالش عبارتند از:

֎  بالش دور گردنی

این بالش‌های دور گردنی تقریبا شبیه به U هستند که برای کسانی که گردن درد دارند بسیار مناسب است. این مدل از انواع بالش هم برای استفاده در حالت نشسته و هم خوابیده مناسب است. به طور مثال برای کسانی که می‌خواهند به مسافرت بروند و در خودرو، اتوبوس یا قطار بخوابند، بالش دور گردنی بهترین گزینه خواهند بود. وقتی از این بالش استفاده می‌کنید، وزن و سنگینی سر روی بالش افتاده و فشاری به گردن شما وارد نخواهد شد.

֎ بالش بارداری

بالش‌های بارداری به تازگی رواج پیدا کرده است و خیلی هم شناخته شده نیست. مادران باردار باید به پهلو بخوابند تا سلامت جنین تامین باشد. در ماه‌های آخر بارداری که شکم مادر سنگین می‌شود، خوابیدن برای وی سخت شده و باعث اذیت خانم باردار خواهد شد. بالش بارداری به گونه‌ای طراحی شده است که از سر تا ساق پا آمده و در زیر شکم مادر قرار خواهد گرفت. پس سنگینی شکم به آن منتقل خواهد شد و خواب برای مادر بسیار راحت‌تر است.

بالش بارداری

֎ بالش مخصوص خواب

این بالش از بهترین انواع بالش برای همه افراد است که آسیبی به آناتومی گردن نمی‌زند. بالش مخصوص خواب یک تکه نیست؛ بلکه قسمت پایینی این بالش مقداری برآمده است که به خوبی گودی گردن را پر می‌کند. پس فشاری به گردن شما وارد نشده و کمک می‌کند که خوابی راحت داشته باشید.

بالش مخصوص خواب

֎ بالش زانو

طبق تحقیقات متخصصان ارتوپد، افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند، زانوهایشان روی هم ساییده می‌شود. اگر کسی دچار درد زانو باشد، این ساییده شدن زانوها روی هم باعث می‌شود که درد آنها بیشتر شود. بالش زانو، بالشتکی کوچک و سبک است که با قرار دادن آن بین زانوها هنگام خواب، از تماس آنها جلوگیری کرده و برای کاهش درد زانو موثر است. بعضی افراد از دیگر انواع بالش برای این کار استفاده می‌کنند که به شما پیشنهاد می‌کنیم از بالش زانو استفاده کنید.

بالش زانو

֎ بالش برای نشستن

برخی افراد هستند که به علت کمر درد، انجام برخی عمل‌های حراجی و یا هر دلیل دیگری، نمی‌توانند روی زمین و سطوح صاف بنشینند. بالش‌هایی وجود دارد که گرد و تو خالی هستند (شکلی شبیه به دونات دارند) که برای نشستن بسیار عالی است. به طوری که این نوع از انواع بالشت را روی هر نوعی از سطوح مانند زمین، صندلی، تخت‌های سنتی رستوران‌ها و یا هر سطح دیگر قرار داده و شخص روی آن می‌نشیند.

تمام این انواع بالش که در بالا نام برده و توضیح دادیم، در دو گونه “فوم دار” یا “بادی” هستند. گونه فوم دار کیفیت بالاتری دارند و برای استفاده مداوم مناسب هستند. اما گونه بادی، بسیار راحت و سبک بوده و به علت قابل حمل بودن، برای مسافرت بهتر اند.

حال نوبت به آن رسیده است که انواع بالش را با موادی که پر می‌شوند توضیح دهیم.

بالش نشستن

انواع بالش با مواد پر شده

⇐ پر

این نوع از انواع بالش با پرهای زیرین ” قو” یا “غاز” پر می‌شوند. این بالش نرم و سبک بوده و به شدت شکل پذیر است. نحوه قرار گیری این بالش بین سر و گردن شما بسیار مناسب بوده و مانع وارد شدن فشار روی ستون فقرات شما خواهد شد. پس باعث کاهش دردهای عضلانی می‌شود.

بالش پر

⇐ پلی استر

پلی استر ضد آلرژی است که در بالشت به کار برده می‌شود. پلی استر جریان خون را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل کسانی که به واریس دچار هستند، پیشنهاد می‌شوند از این نوع از انواع بالشت استفاده کنند. البته این بالشت‌ها عمر زیادی ندارند؛ وقتی که پف آنها بخوابد، نمی‌توان آنها را احیا کرد. همچنین بافت پلی استر قابلیت تنفس ندارد. به همین دلیل برای افرادی که زیاد عرق می‌کنند خیلی مناسب نیست.

 

⇐ پشم

برخی از انواع بالش که با پشم پر می‌شوند، به خاطر قابلیت تنفس برای کسانی که تعریق زیاد دارند مناسب است. بالش پشمی ضد حساسیت است و برای کسی آلرژی به وجود نمی‌آورد. همچنین باکتری و میکروب در پشم نمی‌تواند رشد کند و این بالش ایجاد بیماری نخواهد کرد.

بالش پشم

⇐ فوم

بالش فوم گرد و غبار به خود جذب نمی‌کند و دیر کثیف خواهد شد. این بالش به راحتی شکل گرفته و به حالت سر و گردن شما در خواهد آمد؛ بنابراین از فشار آمدن به دیسک و ستون فقرات جلوگیری می‌کند. البته این بالش به نسبت سنگین بوده و برای حمل کردن مناسب نیست.

بالش فوم

⇐ میکرو ژل

یکی از گرانترین انواع بالش ، بالش‌های پر شده با میکرو ژل است. ابریشم نرم و ضد آلرژی که در بالش میکرو ژل وجود دارد، بسیار انعطاف پذیر است و در اثر گذر زمان، دچار تغیر شکل نخواهد شد.

بالش میکروژل

⇐ لاتکس

از دیگر انواع بالش که به خوبی جریان خون را افزایش می‌دهد می‌توان به بالش لاتکس اشاره نمود. لاتکس طبیعی از درختی با نام “رابر” تهیه خواهد شد که میکروب را به خودش جذب نمی‌کند. این بالش حالت سر و گردن شما را به خودش می‌گیرد و درد گردن را کاهش می‌دهد. البته این بالش به گونه‌ای است که مردم یا خیلی به آن علاقه مند می‌شوند و یا اصلا از آن خوششان نمی‌آید.

درخت رابر

درخت رابر

بالش لاتکس

بالش لاتکس

سخن پایانی

ما در این مقالهاز سری مقالات فروشگاه پرنیان راجع به انواع بالش صحبت کردیم و اطلاعات خدمتتان ارائه نمودیم. بالش یکی از مهمترین کالاهای خواب است که حتما باید در هنگام خرید به آن دقت نمایید. چرا که هر انسان تقریبا 30 درصد عمر خود را در خواب به سر می‌برد و باید خوابی مفید، راحت و آرام داشته باشد تا شادابی و سرزندگی خود را حفظ کند. بهتر است برای انتخاب این کالای خواب انواع بالشت را بشناسید تا یک انتخاب عالی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *