مقالات

محافظ تشک خوشخواب چیست و چه کاربردی دارد؟ (راهنمای جامع)

محافظ تشک خوشخواب چیست و چه کاربردی دارد؟ (راهنمای جامع)

همیشه یکی از نگرانی ها و دغدغه های افراد، کثیف شدن تشک و نفوذ هرگونه آلودگی به آن است. امروزه برای جلوگیری از نفوذ هر گونه گرد و غبار، مایعات، رطوبت و … بر روی تشک از محافظ تشک خوشخواب استفاده می شود. این محافظ ها در اطراف خود، دارای یک بخش کشی یا توری شکل هستند که کاربرد آن، جلوگیری از تعریق در هنگام خواب است. این محافظ ها می توانند باعث شوند خوابی با راحتی و آرامش داشته باشید. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم که به بررسی کامل محافظ تشک خوشخواب چیست و کاربرد آن بپردازیم.

محافظ تشک خوشخواب چیست؟

محافظ تشک وسیله ای است که از خرابی و آسیب دیدن تشک جلوگیری می کند و کاربرد های زیادی دارد. برای مثال یکی از کاربرد ‌های محافظ تشک خوشخواب که از جمله مزایای آن به حساب می آید، پیشگیری از پارگی و سائیدگی تشک است. درست است که روکش تشک، به میزانی که بر روی تشک بخوابید از آن محافظت می کند، اما کاربرد محافظ تشک در واقع جلوگیری از کثیف شدن و یا نفوذ اشیاء ریز به داخل تشک است. در واقع محافظ از پارگی یا ساییدگی تشک جلوگیری می کند. کاربرد محافظ، مراقبت از آسیب دیدن لایه اصلی تشک می باشد. این محافظ کاربرد های دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی همگی آنها می پردازیم.

برای مشاهده و خرید انواع مدل های روتختی در فروشگاه پرنیان می توانید به صفحه خرید روتختی مراجعه کنید.

کاربرد محافظ تشک خوشخواب چیست؟

از آنجایی که شستن تشک، امری غیر ممکن است و به کل باعث خرابی تشک می شود، محافظ تشک یکی از اجژاء مورد نیاز برای تشک است. استفاده از محافظ تشک، مزایای زیادی به همراه دارد و استفاده از آن امکان شست‌ و شو، تعویض و حفظ سلامت تشک را به همراه دارد. این محافظ ها در مدل ها، اندازه ها و جنس های گوناگونی تولید می شوند. این محافظ ها به گونه ای طراحی می شوند که به هیچ وجه دچار خارش یا آسیب پوستی نشوید. همچنین اگر از محافظ تشک ضد ساس ضخیم استفاده کنید، دیگر لازم نیست نگران ورود هیچ ماده یا حشره ای به تشک باشید. استفاده از این محافظ باعث می شود بافت تشک ها برای مدت ها سالم بماند و بر طول عمر تشک تاثیر مثبت می گذارد.

کاربرد محافظ تشک خوشخواب چیست؟

به جز موارد ذکر شده، کاربرد های دیگر محافظ تشک خوشخواب عبارتند از:

 • غیر قابل نفوذ بودن: همانطور که می دانید، تشک ها محل تجمع حشراتی همچون ساس هستند. این حشره از خون انسان تغذیه می کند که معمولا در تشک و بالش ها تجمع می یابند و می توانند آسایش و آرامش شما در زمان خواب را از شما سلب کنند. از آنجایی که ما تقریبا یک سوم عمرمان را در خواب می گذرانیم، بهداشت محل خواب بسیار اهمیت دارد. محافظ تشک ضد ساس می تواند این بهداشت و امنیت در محل خواب را برای شما فراهم آورد که بهترین روش برای عدم نفوذ هر گونه حشره موذی به تشک می باشد. علت غیر قابل نفوذ بودن این محافظ ها در برابر حشرات، ضخامت بالای آنها می باشد.
 • افزایش عمر تشک: مسلما زمانی که این محافظ ها بر روی تشک قرار داده می شوند، از نفوذ هر گونه گرد و غبار، حشره، رطوبت و … به تشک جلوگیری می کنند. این باعث می شود که هیچ عامل مخربی به تشک وارد نشود و تشک ها برای مدت طولانی از خراب شدن و آسیب دیدن در امان می مانند. مسلما این موضوع باعث افزایش عمر تشک می شود و شما می توانید برای مدت طولانی از تشک استفاده کنید و نیاز به هزینه اضافی و خرید مجدد تشک نخواهید داشت.
 • جلوگیری از پارگی و ساییدگی: درست است که خود تشک ها دارای روکشی از جنس فابریک هستند که تا حد زیادی از پارگی و ساییدگی ناشی از دراز کشیدن و خواب بر روی تشک جلوگیری می کند، اما طبیعتا این روکش آنقدر ضخیم نیست که از پارگی و ساییدگی برای مدت طولانی جلوگیری کند. همچنین پس از مدتی، روکش تشک کثیف می شود و کم کم اشیاء ریز به آن نفوذ می کنند و تجمع این اشیاء باعث می شوند بخش هایی از تشک دچار ساییدگی شود. برای اینکه از این مشکل جلوگیری شود و از پارگی و ساییدگی آن به کل جلویگیری شود، استفاده از محافظ، کاور یا پد های تشک بهترین راه حل برای این موضوع است. این محصولات از لایه اصلی در برابر ساییدگی و پارگی جلوگیری می کنند.

فروشگاه پرنیان دارای انواع مدل های روتختی کودک نوجوان است. برای خرید می توانید به صفحه خرید روتختی نوزادی و نوجوان مراجعه کنید.

مزایای استفاده از محافظ تشک خوشخواب چیست؟

اکنون از می دانید کاربرد های محافظ تشک خوشخواب چیست ، لازم است مزایای استفاده از تشک خوشخواب ضد ساس را نیز بدانید. هر چند تا حدودی مزایای استفاده از محافظ تشک برای شما آشکار است، اما مجدد لازم دانستیم مزایای استفاده از این محافظ ها را ذکر کنیم.

مزایای استفاده از محافظ تشک خوشخواب چیست؟

1. ضد آلرژی بودن

عدم وجود محافظ تشک باعث می شود که آلودگی ها به مرور زمان در بافت تشک تجمع پیدا کنند. عامل اصلی حساسیت و آلرژی های پوستی که به هنگام خواب بر روی تشک ایجاد می شود، در واقع همین آلودگی ها هستند. در واقع اگر بخواهیم دقیق تر علت آلرژی های پوستی را ذکر کنیم، در حقیقت کنه های ناشی از گرد و غبار هستند که به مرور زمان در بافت تشک تجمع پیدا می کنند.

 این موجودات در داخل بافت تشک رشد یافته و از پوست انسان تغذیه می کنند. با توجه به اینکه روکش تشک قابل شستشو نیست، بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به حساسیت های پوستی، استفاده از محافظ تشک ضد ساس با ضخامت بالا است. استفاده از محافظ تشک مخصوصا برای افرادی که مبتلا به قارچ، آسم یا حساسیت های پوستی هستند بسیار مهم و الزامی است. بدین دلیل که این محافظ ها به صورت مداوم قابل شستشو هستند و باعث رفع هر گونه آلودگی می شود. محافظ تشک ضد ساس  موجب جلوگیری از ورود مایعات و در نتیجه رشد و تکثیر هر گونه میکروب و باکتری در داخل تشک می‌ شوند.

ما در مقاله تميز كردن تشك تخت خواب به طور کامل در مورد انواع روش های پاکسازی تشک خوشخواب پرداخته ایم.

2. ضد آب بودن

بیشتر محافظ هایی که امروزه ساخته می شوند، ضد آب هستند. این ویژگی محافظ ها باعث می شوند که تشک در برابر نفوذ نشت مایعات و همچنین عرق افراد در امان باشند. همچنین این موضوع باعث می شود تا از تولید کپک و تجمع آلودگی در لایه های زیرین تشک جلوگیری به عمل آید. استفاده از این محافظ ها برای افرادی که؛

 • در حین خواب به میزان زیاد عرق می کنند
 • افرادی که عادت به خوردن و نوشیدن در تخت خواب خود دارند
 • کودک هستند و سن کمی دارند
 • مشکل بی اختیاری ادرار دارند
 • حیوانات خانگی شان در تختخواب شان می خوابند
 • نیازمند محافظ تشکی برای جلوگیری از نفوذ لکه ها و تغییر رنگ تشک خود هستند

بسیار مفید و کابردی می باشند.

محافظ تشک خوشخواب چه مشخصاتی دارد؟

امروزه محافظ هایی با مشخصات مختلف و گوناگون تولید می شوند. ویژگی مشترک این محافظ ها این است که پارچه مخصوصی که در بافت این محافظ ها بکار رفته است، بافت تشک را در برابر هر گونه عوامل فیزیکی و شیمیایی محافظت می کند. به طور کلی، محافظ تشک ضد ساس دارای ویژگی های زیر هستند:

 • پارچه لمینت مقاوم در برابر نفوذ مواد زائد و اشعه خورشید
 • قابل شتسشو بودن
 • حفظ یکپارچگی و بافت تشک و رنگ آن در برابر هر گونه تخریب و آسیب
 • ضد آلرژی و ضد تعریق
 • آنتی باکتریال
 • قیمت مقرون به صرفه
 • ضد آب بودن؛ غیر قابل نفوذ بودن در برابر مایعات
 • دیواره توری جهت تهویه
محافظ تشک خوشخواب چه مشخصاتی دارد؟

آشنایی با جنس انواع محافظ های تشک خوشخواب

همانطور که گفتیم، این محصول از جنس های مختلفی تولید می شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ساخت محافظ تشک ضد ساس از پارچه های مختلفی استفاده می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

1. جنس کتان

پارچه های کتان به صورت ارگانیک و طبیعی از موادی تشکیل شده است که منجر به قابلیت ضد حساسیت و آلرژی بودن می شوند. محافظ هایی که با استفاده از نوع پارچه تولید می شوند، برای افرادی که پوست حساسی دارند بسیار مناسب است. به این دلیل که در ترکیب پارچه های کتان از مواد شیمیایی استفاده نشده است. همچنین این نوع پارچه دارای یکسری منافذ برای عبور هوا هستند که از تولید کپک و رشد باکتری های غیر هوازی جلوگیری می کند. همچنین نرمی و لطافت این پارچه باعث راحتی بیشتر افراد حین خواب می شوند.

2. جنس پلی استر

جنس پلی استر دارای مقاومت بالا است و حین ساخت آن، از بافت ها و مواد بسیار متنوعی استفاده می شود. پارچه های تولید شده با این جنس دارای سه مزیت مهم هستند که عبارتند از:

 • قیمت پایین تر نسبت به پارچه کتان
 • مقاومت و دوام بالا
 • سهولت در شستشو
آشنایی با جنس انواع محافظ های تشک خوشخواب

هر چند که پارچه های پلی استر به خنکی پارچه هایی همچون تنسل (Tencel) نیستند، اما هنگام ساخت آنها معمولا از مواد مختلفی استفاده می شود تا راحتی و محافظت از تشک را به بیشترین حد ممکن برسد. درست است که این جنس پارچه قابلیت ضد آب ندارد، اما در کمترین زمان خشک می شود.

3. جنس تنسل لیوسل

در ساخت این نوع محافظ ها از مواد گیاهی استفاده می شود که باعث می شوند جنس تنسل نیوسل، همچون مخمل نرم و راحت باشد. این محافظ ها از منابع تجزیه پذیر ساخته شده اند و دارای بافتی سازگار با محیط هستند. مزایا و ویژگی های محافظ های تنسل لوسل عبارتند از:

 • ضد حساسیت بودن
 • داشتن منافذ کافی برای عبور هوا
 • عدم انتقال رطوبت
 • جلوگیری از رشد باکتری ها و میکروب های بدبو (آنتی باکتریال بودن)

همچنین این محافظ ها بسیار نرم و لطیف هستند و ضخامت جنس های کتان و پلی استر را ندارند و همچنین باعث حساسیت پوستی و خارش پوست نمی شوند.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی کامل محافظ تشک خوشخواب چیست ، چه کاربردی دارد و انواع محافظ تشک ضد ساس پرداختیم. استفاده از این محافظ ها بهترین راه برای محافظت از تشک و جلوگیری از خراب شدن آن است و با خرید آن، دیگر نگران ریختن آب یا غذا بر روی تشک خود نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *