مقالات

انواع روتختی چیست؟ آشنایی با انواع روتختی

انواع رو تختی

کالای خواب یکی از مهمترین وسایل اتاق است. شما اتاق خواب و تختتان را به عنوان مکانی برای استراحت، رسیدن به آرامش ذهنی و رهایی از خستگی می‌بینید. اتاق شما باید به اندازه کافی مرتب و تمیز باشد تا به خوبی از آن انرژی مثبت دریافت کنید. در کل سرویس خواب شامل لحاف روتختی، ملحفه، روبالشی و در برخی موارد روکوسنی می‌باشد. ملحفه به عنوان روکش و کاور برای تشک و خوش خواب استفاده خواهد شد. روبالشی و روکوسنی هم که کاربرد مشخصی دارند. لحاف روتختی را به عنوان پوشش رویی تخت در نظر گرفته و در زمان خواب، همان رو انداز شما خواهد بود. پس یکی از اصلی‌ترین منسوجات و کالاهای خواب، روتختی است. روتختی ممکن است متناسب با جنس، طرح و رنگ، کاربرد و سایز دارای مدل‌های مختلف باشد. در این مقاله سعی داریم که انواع رو تختی را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

انواع مدل روتختی

گفتیم که روتختی انواع مختلفی دارد. می‌توان آنها را با توجه به کاربرد و جنسی که دارند دسته بندی نمود. انواع رو تختی به 4 دسته کلی تقسیم می‌شود: روتختی‌های کاوری، پیکه یا بهاره، چهار فصل و لحاف. در پایین به شرح و توضیح هر یک از این 4 مدل روتختی خواهیم پرداخت.

֎  روتختی کاوری

روتختی کاوری، یک ملحفه خواهد بود که به عنوان کاور و پوشش روی لحاف شما دوخته خواهد شد. یعنی شما از قبل باید لحاف داشته باشید و این روتختی کاوری را روی آن بکشید. لحافی که شما از قبل خواهید داشت به لحاف لایت یا لحاف سفید نیز معروف است. شست و شوی روتختی کاوری خیلی ساده و آسان است . به راحتی می‌توانید آن را از لحاف خود جدا کرده و بشویید. همچنین تعویض آنها ساده و کم هزینه خواهد بود. اگر روتختی کاوری شما به هر دلیلی نیاز به تعویض داشته باشد، بدون دغدغه می‌توانید آن را عوض نمایید. روتختی کاوری حجم بسیار کمی دارد و جای زیادی نخواهد گرفت.

֎  روتختی پیکه یا بهاره

یکی دیگر از انواع رو تختی ، روتختی پیکه یا بهاره است. بافت این روتختی بسیار منسجم و محکم است که برای رو انداز بسیار مناسب است. ضخامت این نوع روتختی نه خیلی کم است که مانند ملحفه باشد، و نه خیلی زیاد است که به لحاف برسد. همچنین جنس این روتختی نخی است. به این 2 علت گفته شده، خنک بوده و اغلب برای روزهای گرم سال و یا مناطقی که هوای گرم دارند کاربرد دارد. طرح‌های زیبای این نوع روتختی باعث شده است که بتوانید آن را به عنوان زیباتر کردن دکوراسیون اتاق و تختتان نیز استفاده کنید. این روتختی قیمت مناسبی دارد، بسیار سبک و کم جا است و برای فصول گرم گزینه خوبی خواهد بود.برای آشنایی بیشتر با روتختی پیکه مقاله ” روتختی پیکه چیست ” را بخوانید.

رو تختی بهاره
روتختی پیکه
روتختی بهاره

֎  روتختی چهار فصل

همانطور که از نام این روتختی پیدا است، روتختی چهار فصل برای همه فصول کاربرد دارد. یکی از پرطرفدارترین انواع مدل روتختی ، همین روتختی چهار فصل است که این مدل، خود نوعی از روتختی کاوری است. در دوخت این روتختی یک لایه نازک از پنبه به کار برده شده است که باعث می‌شود برای روزهای گرم سال به عنوان رو انداز مناسب باشد. از طرفی یک لحاف جداگانه دارد که در فصول سرد می‌توانید آن را در کاور روتختی چهار فصل خود قرار دهید. با این کار در روزهای سرد نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. پس نیاز به دو لحاف برای روزهای گرم و سرد نخواهید داشت و با یک تیر، دو نشان می‌زنید. پس از نظر اقتصادی نیز مناسب هستند.

روتختی چهار فصل

مقاله مرتبط : انواع کالای خواب

֎  لحاف روتختی

یکی از بهترین کالاهای خواب از انواع رو تختی، لحاف روتختی است. لحاف روتختی یعنی اینکه یک کاور یا پوشش به لحاف دوخته شده باشد. این کاور از لحاف جدا نخواهد شد و برای شست و شوی آن، باید لحاف روتختی را به خشک شویی بسپارید. گرمای لحاف روتختی بسیار بالا است و برای مناطق سردسیر و فصول سرد سال مناسب است. یک مزیت مهم این روتختی این است که ملحفه روتختی و لحاف کاملا به هم متصل هستند و دیگر لحاف از روتختی جدا نشده و یا در آن تکان نمی‌خورد. اغلب الیافی که در لحاف این نوع روتختی استفاده می‌شود، پشم شیشه بوده که علاوه بر گرمای فراوان، بسیار سبک است.

لحاف روتختی
لحاف رو تختی

نکات تهیه و انتخاب انواع رو تختی

در قسمت بالا سعی کردیم که توضیحی راجع به انواع رو تختی خدمتتان ارائه دهیم. چند نکته هم لازم است که به شما بگوییم تا با رعایت آنها، بتوانید روتختی مناسب خود را تهیه نمایید.

  • روتختی کاوری مزیت‌های فراوانی دارد. اما چون به عنوان روکش روی لحاف شما می‌آید، ممکن است که لحاف درون آن ثابت نبوده و تکان بخورد و یا کاور جمع شود. روتختی چهار فصل نیز این مشکل را خواهد داشت. اما شما می‌توانید با روبان یا نخ نوار پرده، لحاف را ثابت کرده و از حرکت آن در کاور جلوگیری کنید. برای این کار کافی است که به هر 4 گوشه داخلی کاور و لحاف خود روبان را بدوزید و وقتی لحاف را در کاور قرار می‌دهید، آنها را به هم گره کنید.
  • روتختی بهاره زیبایی زیادی دارد. اما برای استفاده مداوم، تنها برای کسانی که گرمایی هستند مناسب است. زیرا در روزهای پاییزی ممکن است شما با این روتختی احساس سرما کنید و نیاز به پتوی گرم‌تر داشته باشید. می‌توانید این روتختی را برای تزیین تخت و دیزاین دادن به آن استفاده کرده و برای خواب، یک روانداز دیگر استفاده کنید.
  • لحاف روتختی از پرکاربردترین انواع رو تختی است. اما می‌توان گفت که برای روزهای گرم سال که نیاز به لحاف نیست، باید آنها را جمع نمود و از رواندازی معمولی‌تر استفاده کرد. این روتختی به نسبت دیگر انواع مدل روتختی که خدمتتان معرفی کردیم، حجم بیشتری داشته و جای بیشتری در کمد شما اشغال خواهد کرد.
روتختی پنبه دوزی شده و 4فصل

سخن پایانی

خواب یکی از نیازهای اصلی هر انسان است. داشتن جای خواب راحت، مرتب و منظم، زیبا و خلوت از واجبات اتاق است. تخت شما محل استراحت و در کردن خستگی شما است. اگر هر یک از این موارد خوب و مناسب نباشد، نه تنها جسم شما به خوبی استراحت نمی‌کند، بلکه روح شما هم خسته شده و آرامش نخواهد داشت. یکی از مهمترین فاکتورهای داشتن خواب راحت، کالای خواب خوب، زیبا، راحت و مناسب فصل است.

ما در این مقاله از سری مقالات فروشگاه پرنیان راجع به انواع رو تختی صحبت کردیم. شما نسبت به اینکه سرمایی هستید یا گرمایی، آب و هوای منطقه‌ای که در آن هستید و سلیقه خود می‌توانید هر یک از آنها را تهیه نمایید. البته علاوه بر انتخاب یکی از انواع مدل روتختی ، باید به طرح، رنگ، سایز، قیمت و جنس آن نیز توجه نمایید تا خریدی عالی داشته باشید و از آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *