مقالات

روش های سریع و آسان مرتب کردن تخت خواب

مرتب کردن تخت خواب

اتاق خواب یکی از مکان‌های اصلی هر خانه است. همه افراد از اتاق خواب خود به عنوان محلی برای استراحت و ریلکس کردن استفاده می‌کنند. محلی که می‌خواهید در آن استراحت کنید باید نظم و زیبایی داشته باشد تا بتواند خستگی را از تن شما ربوده و به شما آرامش هدیه دهد. مرتب بودن و تمیز بودن اتاق خواب حس خوب و طراوت را به شما خواهد بخشید. اکثر افراد تصور می‌کنند که مرتب کردن روتختی و پتو، اهمیت کمی دارد. برخی می‌گویند که در طول روز چند بار می‌خواهند روی تخت دراز بکشند و خستگی خود را در کنند و نیازی به مرتب کردن آن نیست. اما مرتب کردن تخت خواب یکی از اصول نظم دادن به اتاق و حتی زندگی است.

داشتن اتاقی شلوغ و شلخته برای شما ناراحتی فکری پیش خواهد آورد. شما با جمع و تا کردن پتوی خود و مرتب نمودن تختتان، یک روز خوب را آغاز خواهید کرد. ما در این مقاله قصد داریم راجع به مرتب کردن تخت خواب و مراحل آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

چگونه تخت خواب خود را مرتب کنیم؟

در کل تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که اتاق خواب مرتب، روی روحیه افراد تاثیر می‌گذارد. به طور مثال کسانی که تخت مرتبی دارد، کیفیت خواب شب آنها بهتر از کسانی است که پتو خود را جمع نمی‌کنند. یا افراد با اتاق تمیز، دارای آرامش فکری بهتر و استرس کمتر هستند. همچنین افرادی فعال بوده که کارهایشان روی نظم است. پس مرتب کردن تخت خواب، در حالی که بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسد، امری مهم است. بهتر است که این کار را جزو کارهای اصلی روزانه خود قرار دهید؛ یعنی صبح که از خواب بیدار شدید، یکی از اولین کارهایی که می‌کنید، نظم دادن به تخت خود باشد.

مرتب کردن تخت خواب اصلا کار سختی نیست و وقت زیاد از شما نخواهد گرفت. در قسمت‌های بعدی این مقاله، مراحل انجام این کار را خدمتتان آموزش می‌دهیم تا به سادگی بتوانید به این هدف دست یابید. پس با ما همراه باشید.

تخت نامرتب

مراحل مرتب کردن روتختی

مرتب کردن تخت خواب یکی از فاکتورهای دکوراسیون و دیزاین دادن به اتاق است. شما برای منظم کردن تخت خود، بنا بر اجزایی که دارید باید اقدام کنید. به طور مثال برخی فقط تشک و یک ملحفه به عنوان روتشکی برای آن دارند و در ادامه نیز، بالش و پتو. اما برخی علاوه بر ملحفه و پتو، یک ملحفه به عنوان روکش و حتی روتختی نیز دارند. مراحل زیر، مراحل مرتب کردن تخت خواب است که شما باید متناسب با اجزایی که دارید، به همین ترتیب گفته شده اقدام کنید. مرحله‌ها به شرح زیر اند:

֎  مرتب کردن ملحفه‌های زیرین

در اولین مرحله، باید ملحفه زیرین که به عنوان روکش برای تشک و خوش خواب شما است را مرتب کنید. در بیشتر موارد رنگ این ملحفه سفید است. برای این کار ابتدا از دو گوشه تخت شروع کرده و ملحفه را به درستی به زیر خوش خواب ببرید. سپس به دیگر گوشه‌ها رفته و با صاف کردن آن، به زیر تشک هدایت کرده و فیکس کنید. دقت کنید که سایز این ملحفه باید متناسب با خوش خوابتان باشد؛ نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک.

نکته: اگر به این موضوع فکر می‌کنید که چگونه روتختی را فیکس کنیم، همراه ما باشید. اغلب برای این که ملحفه‌ی روتختی ثابت مانده و تکان نخورد، در 4 گوشه آن کش می‌دوزند تا کاملا قالب خوش خواب را در بر بگیرد. با این کار، نیازی به تنظیم کردن ملحفه در هر روز دیده نمی‌شود. زیرا ملحفه کاملا فیت تشک بوده و همیشه مرتب است.

رورتختی کشدار. فیت تشک

روتختی کشدار

֎  مرتب کردن ملحفه دوم یا رویی

این ملحفه اختیاری است و خیلی از افراد برای تخت خود اعمال نمی‌کنند. اما اگر خواستید این ملحفه را نیز اجرایی کنید، رنگ آن را متناسب با پتو، روتختی و روبالشتی خود انتخاب کنید. این ملحفه را روی ملحفه سفید زیرین پهن کنید. ملحفه دوم باید به اندازه‌ای باشد که وقتی در ابتدای کار آن را پهن کردید، از اظراف تخت آویزان باشد. حال که آن را روی ملحفه زیرین پهن کردید، به خوبی بکشید که روی تشک چین نیوفتد. در آخر نیز سعی کنید آن را به صورت زیبا و با نظم، به زیر تشک ببرید و ثابت نمایید. می‌توانید از سنجاق یا گیره نیز برای این کار استفاده کنید.

مرتب کردن ملحفه رویی

֎  نظم دادن به پتو

این مرحله را به دو صورت می‌توان انجام داد. یکی بدین گونه که پتو را به هر صورتی که دوست دارید تا کنید و در قسمت پایینی تخت خود قرار دهید. روش دوم این است که پتو را روی ملحفه دوم پهن کنید. برای این کار واجب نیست که گوشه‌های پتو را به زیر تشک ببرید؛ بلکه بهتر است پتو در اطراف تخت شما آویزان شود. البته قرار دادن پتو در اطراف یا زیر تشک هیچ مانعی ندارد. حواستان باشد که طول و عرض پتو باید با طول و عرض تخت مطابقت داشته باشد. دقت کنید که در هر دو طرف تخت، به یک میزان از پتوی شما آویزان شده باشد. اگر چنین نباشد، تخت شلخته و بی نظم به نظر خواهد رسید.

مرتب کردن پتو

֎  قرار دادن بالش‌ها

در مرحله آخر باید بالش‌هایتان را روی تخت قرار دهید. برای قرار دادن بالش نیز دو روش وجو دارد؛ برخی علاقه دارند که بالش‌ها را روی پتو قرار دهند تا سلیقه خود را در انتخاب روبالشی‌ها به رخ بکشند. برخی دیگر دوست دارند که آخرین لایه، پتو باشد. یعنی تمایل دارند بالش‌ها را زیر پتو قرار ‌دهند. بالش‌ها به صورت افقی و عمودی می‌توانند روی تخت قرار بگیرند. دقت کنید که در مرتب کردن تخت خواب، درست و منظم قرار دادن بالش‌ها خیلی موثر است. البته دقت کنید که اگر پتوی خود را تا زده اید، بالای تخت قرار ندهید تا مجبور باشید بالش‌ها را روی آن بگذارید.

این کار دکوراسیون اتاقتان را بر هم خواهد زد. حتما پتو را در پایین تخت قرار داده و بالش‌ها بالای تخت باشند. برای این که دیزاین اتاق خوابتان لوکس و جذابتر شود، از 2 یا 3 عدد کوسن کوچک گرد یا مربعی در کنار بالش استفاده کنید. به صورتی که کوسن‌ها در وسط باشد و بالش در اطراف آنها قرار بگیرد؛ یا اینکه به صورت یکی در میان بالش و کوسن کنار هم قرار بگیرند.

مرتب کردن بالش و کوسن

مقاله پیشنهادی:  نحوه شستن روتختی به روش های مختلف

نکات مرتب کردن تخت خواب

  • برای مرتب کردن تخت خواب خود حتما در همان ساعت‌های ابتدایی روز که تازه از خواب برخاسته اید اقدام کنید. این اقدام شما باعث می‌شود که این کار را پشت گوش نیندازید.
  • ملحفه‌هایی که استفاده می‌کنید بهتر است از جنس نخ باشند. پارچه‌های نخی آلودگی کمتری به خود جذب کرده و از رشد میکروب، باکتری و کثیفی جلوگیری می‌کنند.
  • دقت کنید که بهتر است روبالشی خود را زود به زود بشویید و هر چند وقت یک بار آنها را عوض کنید. زیرا روبالشی آلودگی بسیاری به خود جذب می‌کنند و برای پوست شما مضر است.
  • بهتر است مدل روتختی و روبالشی را ست با هم انتخاب نمایید. در کل اغلب ست‌های آماده موجود در بازار، رو تختی و روبالشی هستند. در برخی موارد پتو از جنس پشم شیشه که بسیار گرم و سبک هستند نیز با روتختی و روبالشی ست است و ترکیبی زیبا برای تخت شما و در نتیجه دیزاین اتاقتان خواهد داشت.
  • برای اینکه تشک و خوش خواب شما تمیز و پاکیزه بماند و همچنین ماندگاری بیشتری داشته باشد، حتما حتما از ملحفه زیرین استفاده کنید. توجه داشته باشید که جنس ای ملحفه زیرین، کیفیت بالایی داشته باشد. می‌توانید از روکش‌های ضد آب استفاده کنید که قابلیت شست و شو نیز دارند. این روکش‌ها فیت خوش خواب شده و اصلا تکان نمی‌خورند.
  • برای پاسخ به این پرسش که “چگونه روتختی را فیکس کنیم”، گفتیم که بهتر است هر 4 گوشه آن را کش بدوزید یا از روتختی‌های آماده کشدار که در بازار هستند استفاده کنید. یک راهکار دیگر این است که از انواع گیره روتختی استفاده کنید و آنها را فیکس نمایید.
  • اگر ملحفه‌هایتان چروک شده است حتما برای اتو کردن آنها اقدام کنید. زیرا ملحفه، روتختی و روبالشی چروک باعث بی نظم نشان داده شدن اتاق خواهد شد؛ حتی اگر اتاقتان مرتب باشد.

تخت مرتب

سخن پایانی

ما در این مقاله از سری مقالات فروشگاه پرنیان سعی داشتیم راجع به تمیز و منظم کردن رخت خواب و اتاق صحبت کنیم. گفتیم که مرتب کردن تخت خواب، تاثیر زیادی در زیبایی اتاق، دکوراسیون و دیزاین آن، روحیه شما، مفید بودن خواب و … خواهد داشت. وقتی یک روز سخت کاری داشته اید و با خستگی فراوان به خانه برمی‌گردید، مواجه شدن با یک اتاق مرتب و با نظم فشار را از روی شما برمی‌دارد. استراحت کردن در چنین مکانی خستگی شما را از بین برده و آرامش روحی برایتان به ارمغان می‌آورد. برای اینکه به مرتب کردن تخت خواب خود بپردازید، لازم است چند مرحله را طی کنید تا به خوبی آن را به نظم برسانید که این مراحل را برایتان شرح دادیم. امید است که مطالعه این مقاله، برایتان مفید واقع شده و به شما کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *