مقالات

ایده های جذاب برای دکوراسیون اتاق خواب مشترک

دکوراسیون اتاق خواب مشترک

امروزه با وجود تورم و گرانی‌ها، شاید برخی توان تهیه خانه بزرگ با تعداد اتاق خواب مناسب را نداشته باشند. اغلب خانواد ‌هایی که 4 نفره هستند و دو فرزند دارند، مسکن و خانه‌هایی تهیه می‌کنند که 2 اتاق خواب داشته باشد. یک اتاق خواب برای پدر و مادر و یک اتاق خواب برای فرزندان. برای این منظور بهتر است در هنگام تهیه خانه به ابعاد اتاق خواب دقت شود. اگر ابعاد آن خیلی کوچک باشد ممکن است که نتوانید همه وسایلی که برای اتاق خواب والدین و اتاق خواب فرزندان لازم است را در آن بچینید. حال این وسایلی که برای اتاق خواب فرزندان لازم است ممکن است کمی متفاوت باشد. اگر فرزندان شما 2 دختر و یا 2 پسر باشند، خیلی از وسایل می‌تواند مشترک باشد. اما اگر 1 دختر و 1 پسر داشته باشید، ممکن است نیاز به وسایل کامل‌تر و با دقت بیشتر احساس شود. یکی از موضوعات مهم برای اتاق خواب مشترک، نحوه چیدمان و دکوراسیون آن است. شما باید اتاق خواب فرزندان خود را به گونه‌ای بچینید که هر دوی آنها از اتاقشان لذت ببرند و کارهای شخصی خود را در آن به انجام برسانند. در این مقاله می‌خواهیم راجع به دکوراسیون اتاق خواب مشترک صحبت کنیم و شما را راهنمایی نمایید. پس اگر 2 فرزند دارید و یک اتاق خواب برای آنها در نظر گرفته اید و دغدغه دکوراسیون اتاق فرزندانتان را دارید، با ما همراه باشید.

اتاق خواب مشترک برای فرزندان

در چند دهه اخیر، اغلب خانه‌ها را با 2 اتاق خواب می‌بینیم که این موضوع برای خانواده‌هایی که تعداد فرزند بیشتری دارند ممکن است مشکل ایجاد کند. کسانی که 2 فرزند دارند، حداقل نیاز دارند که خانه‌ای با 3 اتاق خواب تهیه نمایند که به هر یک از فرزندانشان اتاقی مجزا اختصاص دهند. اما ممکن است به علت پیدا نکردن خانه و یا گران بودن خانه 3 خوابه، خانه 2 خواب تهیه نمایند. برای این کار مجبور هستند که برای 2 فرزند خود، 1 در نظر بگیرند. حال آن که دکوراسیون اتاق خواب مشترک را به چه صورتی بچینند، موضوع اصلی این مقاله است. داشتن اتاق خواب مشترک بین فرزندان با یک سری مزایا و معایب همراه خواهد بود که قصد داریم در ابتدا به آنها بپردازیم و سپس دکوراسیون پیشنهاد دهیم. پس مقاله را یاری نمایید.

اگر اتاق خواب فرزندان شما 12 متر است میتوانید از مقاله ” دکوراسیون اتاق خواب 12 متری” نیز کمک بگیید.

مزایای اتاق مشترک بین فرزندان

  • فرزندان شما در تاق خواب مشترک تعامل و همکاری بیشتری دارند. همچنین می‌توانند وقت خود را با هم بگذرانند و حسابی سرگرم شوند.
  • داشتن اتاق خواب به صورت مجزا ممکن است فرزندان شما را از هم دور کند. داشتن اتاق مشترک باعث می‌شود تنهایی را تجربه نکنند.
  • با این کار، فرزندان شما تا حدودی زندگی اجتماعی را خواهند آموخت. این که چطور به نظر همدیگر احترام بگذارند و خودخواه نباشند.
  • فرزندان برای دکوراسیون اتاق خواب مشترک خود می‌توانند با همدیگر همفکری و تعامل کنند و با انجام کار گروهی، به نتیجه خوبی برسند.

رنگ سال 2023 چه رنگی است ؟ و چگونه از آن در اتاق خواب خود استفاده کنیم. در مقاله دیگر ما پاسخ این سوالات را بیابید.

معایب اتاق مشترک بین فرزندان

  • ممکن است فرزندان شما اختلاف سنی زیادی داشته باشند. در این صورت ممکن است در زمان رسیدگی به کارهایشان به مشکل بخورند. به طور مثال یکی از فرزندانتان در حال انجام تکالیف درسی خود باشد، ولی فرزند دیگر دوست داشته باشد بازی کند و یا کارتون ببیند. در این صورت ممکن است برای همدیگر مزاحمت ایجاد نمایند.
  • اگر دکوراسیون اتاق خواب مشترک مناسب نباشد و یا باب میل یکی از آنها نباشد، ممکن است که یکی از فرزندانتان حس کند حریم شخصی خوبی برای وی فراهم نشده است.
  • علایق فرزندانتان خیلی اهمیت دارد. ممکن است که دو فرزند شما در دو دنیای متفاوت سر کنند و نتوانند برای دکوراسیون به نتیجه مطلوب برسند.
  • دکوراسیون اتاق خواب مشترک خواهر و برادر بسیار اهمیت دارد. زیرا سلایق دختران و پسران کاملا متفاوت است. همچنین فرزندان دختر و پسر شما از سنین نوجوانی به بعد باید اتاق خواب جداگانه داشته باشند.
  • ممکن است ساعت خوابیدن و بیدار شدن فرزندانتان با هم متفاوت باشد و برای همدیگر ایجاد مزاحمت کنند.

برای انتخاب رنگ روتختی اتاق خود از مقاله ” رنگ روتختی ” کمک بگیرید.

دکوراسیون اتاق خواب مشترک در بین فرزندان

برای نحوه چیدن وسایل اتاق خواب مشترک، این که شما چه فرزندانی دارید اهمیت دارد. همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد اگر شما 2 فرزند دختر و یا 2 فرزند پسر داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید وسایل را بچینید که باب پسند جفت آنها باشد. اما ممکن است برای دکوراسیون اتاق خواب مشترک خواهر و برادر دغدغه بیشتری داشته باشید.

از وسایل اتاق خواب که اهمیت بسیار بالایی در دیزاین و چیدمان اتاق خواب دارند می‌توان به تخت، میز تحریر، کتابخانه و کمد یا کشوی لباس اشاره کرد. به طور مثال تخت باید در جایی باشد که سروصدای زیادی به آن نرسید، نور آن برای خوابیدن مناسب باشد، از نظر گرما و سرما مطلوب باشد و در نقطه کور اتاق نباشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اتاق خواب مشترک، از تخت‌های دو طبقه استفاده نمایید تا فضای بیشتری برای دیگر وسایل داشته باشید. میز تحریر نیز باید در جایی باشد که نور مناسبی برای مطالعه و انجام کارهای درسی داشته باشد، محل رفت و آمد نباشد و مزاحمتی ایجاد نکند، برای باز و بسته شدن در مشکل ایجاد نکند و برای فرزندان شما جای راحتی باشد. کتابخانه نیز بهتر است بالا و یا کنار میز تحریر باشد. کمد یا کشوی لباس نیز نیاز به دقت خاصی ندارد و می‌تواند بین دو تخت قرار بگیرد. فقط باید در جایی از اتاق باشد که دسترسی راحتی به آن وجود داشته باشد و مزاحم رفت و آمد، نور و یا دیزاین نباشد.

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم که در دکوراسیون اتاق خواب مشترک اهمیت دارد، استفاده از رنگ‌های مناسب است. رنگ دیوارها، پرده، فرش، تخت خواب، میز تحریر، کمد، انواع اکسسوری‌ها و … همگی تاثیر مستقیمی در دکوراسیون دارند. باید رنگی مناسب و باب پسند هر دو فرزند خود استفاده نمایید.

در مورد رنگ استفاده شده در اتاق خواب مشترک، اگر فرزندانتان 1 دختر و 1 پسر باشند ممکن است دچار دغدغه شوید. زیرا دخترها روحیه‌ای لطیف دارند و به رنگ‌هایی مانند صورتی و یاسی علاقه دارند. از طرف دیگر پسرها رنگ‌هایی از قبیل آبی، سبز و مشکی را می‌پسندند. برای رفع این مشکل می‌توانید از یک رنگ دخترانه و یک رنگ پسرانه استفاده نمایید. به طور مثال دیوارها را صورتی و آبی کنید. همچنین وسایل شخصی را تک رنگ انتخاب نمایید؛ یعنی مثلا تخت دخترتان را صورتی و تخت پسرتان را آبی خریداری نمایید. به خاطر همین موضوعات است که گفته شد ممکن است دکوراسیون اتاق خواب مشترک خواهر و برادر کمی دشوارتر باشد.

شما میتوانید انواع روتختی برای اتاق مشترک فرزندان خود را از فروشگاه کالای خواب پرنیان خریداری کنید.

می‌توانید برای این که حریم شخصی بین فرزندان خود را حفظ نمایید، وسط اتاق از پارتیشن و یا پرده استفاده نمایید. در حالتی دیگر می‌توانید وسایل را به گونه‌ای بچینید که اتاق به دو قسمت تقسیم شود. به طور مثال تخت و کمد را در وسط اتاق بگذارید. البته این ایده ممکن است برای هر اندازه و مدل اتاق کاربرد نداشته باشد.

استفاده از انواع اکسسوری برای اتاق خواب، آن را به اتاقی لوکس تبدیل می‌کند. به طور مثال وسایلی مانند مبل، انواع مجسمه، انواع دیوارکوب، تابلو، قاب عکس و … همگی برای اتاق مفید هستند. البته لازم است به شما بگوییم که اگر ابعاد اتاق بزرگ نیست، از اکسسوری‌های بزرگ و زیاد استفاده نکنید؛ زیرا با این کار اتاق شلخته به نظر خواهد رسید. برای دکوراسیون اتاق خواب مشترک خواهر و برادر باید به اکسسوری‌ها نیز توجه زیادی داشته باشید که نظر جفت فرزندانتان را جلب کرده باشید.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به دکوراسیون اتاق خواب مشترک صحبت کردیم. اگر که خانه‌ای 2 خواب داشته و 2 فرزند دارید، این مقاله را مطالعه نمایید. بهتر است وسایل سرگرم کننده برای کودکان خود را به گونه‌ای انتخاب نمایید که برای جفتشان کاربرد داشته باشد. با این کار وقتی با هم بازی کردند، هر دو احساس مسئولیت می‌کنند که وسایل را جمع کنند تا اتاق خواب شلوغ و شلخته نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *