مقالات

ملحفه چیست ؟ ملافه یا ملحفه ؟

ملحفه یا ملافه

داشتن کالای خواب باکیفیت، یکی از واجبات هر خانه است. در کل خوابیدن یکی از نیازهای اولیه هر انسانی است که با داشتن کالای خواب مناسب، خوابتان بهتر خواهد بود. شما در هنگام خوابیدن بر روی تشک و روتختی خود دراز می‌کشید، سرتان را روی بالش می‌گذارید و نیز پتو یا لحاف روی خود می‌اندازید تا بتوانید خواب راحتی را تجربه کنید. به طور مثال اگر روبالشی شما جنس خوبی نداشته باشد، ممکن است با وارد شدن پرز به دستگاه تنفسی برای شما حساسیت و یا مشکلات دیگر ایجاد کند. شما باید در انتخاب جنس و مدل انواع کالای خود دقت زیادی داشته باشید. حتما اسم ملافه یا ملحفه را شنیده اید. ملحفه یکی از پرکاربردترین پارچه است که در کالای خواب اهمیت بسیار بالایی دارد. ملحفه بیشتر برای روکش تمام کالاهای خواب به کار برده می‌شود. این استفاده از این نوع پارچه به عنوان کاوری برای تشک، روبالشی، روتختی و حتی پوشش برای پتو بسیار رایج است. البته در دهه‌های گذشته بود که برای پتو و لحاف، کاور در نظر می‌گرفتند و به آنها ملحفه می‌دوختند. با این کار لازم نبود خود پتو شسته شود و در صورت نیاز، ملحفه را جدا کرده و آن را مورد شست و شو قرار می‌دادند. اما امروزه به علت این که اغلب از پتوهای گلبافت استفاده می‌کنند، دیگر نیازی به دوخت ملحفه نیست و خود پتو را می‌توان شست. حال در این مقاله سعی داریم بیشتر راجع به ملحفه صحبت کنیم و در کل بگوییم که ملحفه چیست. پس در ادامه همراه ما باشید.

ملافه یا ملحفه ؟

شاید “ملحفه” برای شما واژه‌ای غریب باشد. ملحفه یکی از پارچه‌های بسیار باکیفیت است که به عنوان روکش و کاور برای بالش، پتو (در برخی موارد) و تشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. “ملافه” همان گفتار عامیانه “ملحفه” است. امروزه ملحفه در تمام سرویس‌های کامل روتختی وجود دارد. در کل خود روتختی، ملحفه‌ای بزرگ است که می‌تواند به صورت ساده، دور کش دوخت و یا زیپ دار باشد. این ملحفه روتختی روی تشک خوشخواب قرار خواهد گرفت. سرویس کامل روتختی که پرطرفدارترین مدل کالای خواب است شامل لحاف، ملحفه برای روکش لحاف (دقیقا قالب لحاف است و لحاف درون آن قرار می‌گیرد)، ملحفه برای روی تشک، رو بالشی و رو کوسونی است. اگر می‌خواهید بدانید ملحفه چیست، باید به شما بگوییم که ملحفه همین مواردی است که در تمام سرویس‌های روتختی وجود دارد. اگر شما سرویس کامل روتختی تهیه نکرده باشید و بخواهید خودتان تشک و بالش درست کنید، باز هم نیاز به ملحفه دارید. شما باید در ابتدا مقدار مناسبی پنبه و الیاف تهیه کنید. سپس متناسب با ابعادی که دوست دارید تشک و بالش درست کرده و برای هر یک ملحفه بدوزید. حال کاربردهای ملافه یا ملحفه را در پایین عنوان خواهیم کرد.

ملافه یا ملحفه

کاربردهای ملحفه چیست ؟

 • رو بالشی
 • روتختی
 • کاور تشک
 • کاور تشک تخت یا همان خوشخواب
 • رو کوسنی
 • کاور لحاف (ملحفه دوخته شده که مانند کیسه بوده و لحاف درون آن قرار خواهد گرفت)
 • روانداز برای روزهای گرم تابستانی
 • رو مبلی

لازم به ذکر است که بعضی از جنس‌های ملافه یا ملحفه برخی کاربردهای دیگر دارد؛ مانند: درست کردن دم کنی، دستگیره، زیر سفره‌ای و …

این نکته را هم لازم است بگوییم که “ملحفه روتختی” با ملحفه متفاوت است. ملحفه روتختی یک لحاف است که ملحفه‌ی آن به خود لحاف دوخته شده است. خیلی از سرویس‌های روتختی به این صورت نیستند که یک لحاف و یک ملحفه جداگانه برای آن داشته باشند، بلکه لحاف و ملحفه به همدیگر دوخته شده بوده و از همدیگر جدا نخواهند شد. بدین گونه این مدل در صورت کثیف شدن، خود لحاف باید مورد شست و شو قرار بگیرد. به همین دلیل مدلی که لحاف و کاور آن جدا باشند طرفدار بیشتری دارند.

با انواع لحاف در مقاله ” انواع لحاف ” آشنا شوید.

ابعاد استاندارد ملحفه روتختی

طبیعتا ملحفه روتختی باید کاملا فیت تشک خوشخواب باشد. در غیر این صورت ملحفه روی خوشخواب جمع می‌شود و تکان می‌خورد. پس ظاهر زشتی برای تخت ایجاد می‌کند. تخت خواب با ابعاد زیادی در بازار وجود دارد که هر کسی بنا بر سلیقه و نوع کاربرد آن، سایز مورد نظر خود را انتخاب می‌نماید. متناسب با هر سایز تخت خواب، تشک خوشخواب نیز به تولید می‌رسد. پس در نتیجه برای هر سایز تشک نیز باید ملحفه دور کش دوخت وجود داشته باشد. حال در پایین هر سایز تخت و ابعاد ملافه یا ملحفه کشدار را مورد بررسی قرار خواهیم داد. زیرا ملحفه ساده که دوخته نشده باشند خیلی به دقت زیاد نیاز ندارند و شما می‌توانید آن را تنظیم کنید و زیر خوشخواب فیکس کنید که تکان نخورد. اما ملحفه کشدار باید سایز استانداردی داشته باشد.

 • برای تخت یک نفره کودک، ملحفه با ابعاد 90 در 120 سانتی متر
 • برای تخت یک نفره نوجوان، ملحفه با ابعاد 120 در 200 سانتی متر
 • برای تخت دو نفره کویین، ملحفه با ابعاد 160 در 20 سانتی متر
 • برای تخت دو نفره کینگ، ملحفه با ابعاد 180 در 200 سانتی متر
 • برای تمام موادر گفته شده، ارتفاع ملحفه 25 یا 30 سانتی متر است. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید ملحفه کشدار حتما دقت کنید که تشک خوشخواب شما چه ارتفاعی دارد. اگر ارتفاع تشک با ملحفه متناسب نباشد، ظاهر بدی ایجاد می‌کند.
ابعاد استاندارد ملحفه روتختی

نحوه مرتب کردن تخت خواب را در مقاله ” مرتب کردن تخت خواب ” آموزش ببینید.

جنس خوب برای ملحفه چیست ؟

اگر می‌خواهید بدانید که بهترین جنس پارچه برای ملحفه چیست، در ادامه همراه مقاله باشید. جنس پارچه ملحفه اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا ملحفه در تماس مستقیم با پوست شما خواهد ود. پس باید کیفیت بالایی داشته باشد تا حساسیت ایجاد نکند، زبر نباشد، پوست را اذیت نکند، پرز دهی نداشته باشد، تار و پود آن در زمان کم از هم جدا نشود، الیاف خوبی در آن به کار رفته باشد و برای دستگاه تنفسی مشکل ایجاد نکند. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم بگوییم بیشترین کاربرد جنس پارچه برای ملحفه چیست.

 • تترون

پارچه تترون یکی از پارچه‌های بسیار محبوب و پرکاربرد است. این جنس پارچه ترکیبی از الیاف‌های ویسکوز و پلی استر می‌باشد. مزایای ملافه یا ملحفه تترون شامل لطافت مناسب، ثابت بودن رنگ، تراکم بالای بافت، عدم آبرفت و چروک ناپذیری خواهد بود.

 • کتان

کتان یکی از بهترین الیاف‌ها برای ملحفه می‌باشد. اگر می‌خواهید بدانید مهمترین ویژگی این جنس ملحفه چیست، باید بگوییم که گرمای بدن را به خودش جذب می‌کند. یعنی جنسی بسیار خنک دارد و برای فصول گرم سال مانند تابستان گزینه مناسبی است. کتان الیافی طبیعی است که امکان رشد میکروب در آن خیلی کم است. این جنس پارچه ضد حساسیت بوده و چروک نمی‌شود.

 • تنسل

تنسل پارچه‌ای است که در تولید آن مواد شیمیایی، آب و انرژی کمتری به کار برده می‌شود. به همین دلیل دوستدار محیط زیست بوده و کسانی که حامی محیط زیست هستند از این جنس استقبال زیادی می‌کنند. پارچه تنسل لطافت بالایی دارد، باکتری در آن رشد نمی‌کند، ضد میکروب است، دوام بسیار خوبی دارد، ماندگاری آن مناسب است و برای به کار بردن به عنوان ملافه یا ملحفه عالی است.

 • ابریشم

ابریشم یکی از زیباترین و گران‌ترین پارچه‌ها است. اگر می‌خواهید بدانید علت گرانی این جنس ملحفه چیست همراه ما باشید. ابریشم از فیبر پروتئین طبیعی به تولید می‌رسد. در واقع کرم ابریشم آن را به تولید می‌رساند. ملحفه ابریشمی ظاهر فوق العاده زیبایی دارد، بسیار نرم و لطیف است، ماندگاری بالایی داشته و زیاد عمر می‌کند، رنگ نمی‌گیرند، در اثر شست و شو رنگ آنها تغییر نمی‌کند و کیفیت آن به مرور زمان پایین نمی‌آید. بخاطر همین موارد قیمت نسبتا زیادی دارد که در بالاتر نیز اشاره کردیم.

 • پنبه

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که یکی از بهترین جنس‌های پارچه برای ملحفه چیست. بدون شک الیاف طبیعی پنبه یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین پارچه‌ها برای ملحفه است. پنبه کاملا ضد حساسیت است، امکان رشد میکروب در آن وجود ندارد، نرم و لطیف است، قابلیت تنفس دارد، بسیار سبک و راحت است، دوام زیادی دارد و برای مدت طولانی برای شما عمر خواهد کرد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت ملحفه پنبه‌ای، قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن است.

 • پلی استر پنبه‌ای

پلی استر پنبه‌ای یکی از انواع جنس پارچه است که برای کالای خواب بسیار پرکاربرد است. اگر برای تخت خود دنبال ملافه یا ملحفه باکیفیت هستید که به زودی خراب نشود، ما به شما این جنس را پیشنهاد می‌کنیم. پلی استر پنبه‌ای گرد و خاک را به خود جذب نمی‌کند، کیفیت بالایی دارد، تار و پود آن تراکم خوبی دارند، ساییده نمی‌شود، در اثر شست و شوی زیاد آسیب نمی‌بیند و ضد حساسیت است. اغلب این جنس پارچه از 65 درصد پلی استر و 35 درصد پنبه به تولید می‌رسد.

انواع طرح و مدل ملحفه چیست

لحاف لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع طرح و مدل ملحفه چیست ؟

ملحفه مانند دیگر کالای خواب از نظر رنگ، طرح، مدل و سایز دارای انواع بسیار متنوعی است. ملحفه‌های ساده، سفید، رنگی، طرحدار، گلدار، گلدوزی شده، مروارید دوزی شده، چاپی و … از انواع طرح ملافه یا ملحفه هستند. اغلب ملحفه سفید و ساده برای تشک و ملحفه گلدار یا طرحدار برای روبالشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ملحفه‌های گلدوزی شده و مروارید دوزی شده که در گذشته بیشتر رواج داشتند، برای جهیزیه عروس مورد استفاده قرار می‌گرفت. در مورد سایز انواع ملحفه نیز در قسمت‌های بالاتر برایتان صحبت کردیم. امروزه اغلب مردم سرویس روتختی تهیه می‌کنند که همه مواردی که در سرویس وجود دارد، با همدیگر ست هستند. در بیشتر موارد برای تولید سرویس‌های روتختی از ملحفه رنگی و طرحدار استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله گفتیم که ملحفه چیست و چه کاربردهایی دارد. بیشترین کاربرد پارچه و منسوجات را ملافه یا ملحفه به خود اختصاص داده است. در قدیم استفاده از ملحفه بسیار گسترده‌تر بود. در زمان‌های دورتر ملحفه برای کاور لحاف، تزیین پشتی (که به آنها تکیه می‌دادند)، روی رخت خواب (که معمولا در گوشه‌ای از اتاق چیده می‌شد) و به عنوان پشت پرده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت که امروزه این کاربردها تا حدودی از بین رفته است. در زمان خرید ملحفه باید به جنس، طرح، رنگ، مدل و کیفیت آن توجه نمایید. اگر می‌خواهید برای تشک خوشخواب خود ملحفه کشدار تهیه کنید، حتما سایز آن را مورد بررسی قرار دهید تا خریدی خوب و مناسب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *