مقالات

تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم ؟

تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم

امرزه توجه بسیار زیادی به دکوراسیون داخلی می‌شود. اتاق خواب یکی از قسمت‌های مهم هر خانه است. اتاق خواب محلی برای استراحت، خوابیدن، تجدید قوا، مطالعه، انجام کار و درس خواندن است. دکوراسیون اتاق خواب اهمیت بسیار زیادی دارد. دکوراسیون خوب و چیدمان مناسب باعث می‌شود روحیه شما تقویت گردد، راحت بتوانید به انجام کارهایتان بپردازید، خواب خوب و کافی داشته باشید، حس عالی و انرژی مثبت از آن دریافت نمایید و آسودگی خیال داشته باشید. یکی از مسائل بسیار مهم این است که اتاق خواب باید محلی مناسب برای خوابیدن باشد. شما برای خواب راحت به تخت خوب، کالای خواب مناسب، اتاق خلوت و مرتب، تم رنگی دلنشین و آرامش بخش و نور کافی نیاز دارید. تخت از اصلی‌ترین اجزای اتاق است که برای کیفیت خواب شما نیز بسیار موثر است. برای این که دکوراسیونی زیبا و مرتب داشته باشید و همچنین کیفیت بالای خواب را تجربه کنید، تخت شما باید در جای درستی قرار بگیرد. در این مقاله می‌خواهیم بگوییم که بهتر است تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم ؟ پس در ادامه همراه مقاله باشید.

تعیین جای تخت در اتاق خواب

برای این که خواب راحتی داشته باشید، تخت خواب شما باید در جای مناسبی قرار گرفته باشد. به طور مثال نور زیاد نداشته باشد تا مانع خواب شما بشود، در جایی نباشد که از اطراف سر و صدای زیادی شنیده شود و خیلی موارد دیگر. در قسمت‌های پایین راجع به جای تخت در اتاق خواب صحبت کرده و چند محل خوب را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دیوار اصلی اتاق، محلی بسیار خوب برای قرارگیری تخت خواب

اگر به این موضوع فکر می‌کنید که تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم، یکی از موارد مناسب کنار دیوار اصلی است. تخت خواب تاثیر زیادی در دکوراسیون اتاق شما دارد. با قرار دادن تخت در کنار دیوار اصلی، دکوراسیونی مرتب و زیبا خواهید داشت. البته ممکن است که در دیوار اصلی اتصالات و لوله رد شده باشد که در این صورت امکان گذاشتن تخت خواب در آنجا فراهم نخواهد شد. چرا که احتمال دارد صدای آب، مانع راحت خوابیدن شما شود؛ یا حتی ممکن است به خاطر رد شدن لوله‌ها، بخشی از دیوار کمی جلوتر آمده و تخت در آن قسمت جا نشود.

دیوار اصلی اتاق، محلی بسیار خوب برای قرارگیری تخت خواب

مقاله ” ترکیب رنگ برای اتاق خواب ” به شما در انتخاب ترکیب رنگ مناسب اتاق خواب کمک خواهد کرد.

تخت خواب روبروی پنجره قرار بگیرد

می‌توانید جای تخت در اتاق خواب خود را به گونه‌ای قرار دهید که روبروی پنجره باشد و به محیط بیرون اشراف داشته باشد. با این کار هم از سر و صدای بیرون در امان هستید و هم شب‌ها می‌توانید به آسمان زیبا نگاه کرده و لذت ببرید. همچنین با شروع صبح و طلوع خورشید، نور به اتاق وارد شده و شما صبح زود از خواب برمی‌خیزید. سحر خیز بودن یکی از عادت‌های بسیار خوب و مفید آدمی است. همچنین قرارگیری تخت در روبروی پنجره، باعث می‌شود سرما شما را اذیت نکند.

نکته: به شما پیشنهاد می‌کنیم تخت خود را زیر پنجره قرار ندهید. زیرا ممکن است سر و صدا یا سرما خواب شما را مختل نماید. همچنین قرارگیری تخت زیر پنجره به خاطر مسائل پرخطر مانند وقوع حادثه زلزله، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

قرار گیری تخت خواب روبروی پنجره

تخت را روبروی درب اتاق قرار دهید

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، تخت خواب تاثیر زیادی در دکوراسیون اتاق دارد. تخت ابعاد بزرگی دارد و اغلب دارای شکل و ظاهری زیبا و لوکس می‌باشد. همچنین کالاهای خواب ضروری برای تخت مانند سرویس روتختی دارای انواع طرح و رنگ‌های زیبا هستند. شما با قرار دادن تخت خواب خود در قسمت روبروی درب اتاق، باعث می‌شوید که در بدو ورود به اتاق، نظرها به تخت خواب زیبا، مرتب، شیک و جذاب شما جلب شده و اتاق دیزاینی منحصر به فرد داشته باشد. پس اگر می‌خواهید بدانید که تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم بهتر است، ما قسمت مشرف به درب اتاق را پیشنهاد می‌کنیم.

تخت را روبروی درب اتاق قرار دهید

تخت خواب را طوری قرار دهید که مزاحمت ایجاد نکند

لازم است این نکته را به شما بگوییم که ممکن است اتاف خواب شما تنها 4 دیوار نداشته باشد. ممکن است که حمام، بالکن، انباری و یا کمد دیواری در اتاق خواب شما باشد. برای هر یک از این موارد باید فضا باشد تا بتوانید به راحتی درب هر یک از محل‌های گفته شده را باز کرده و از آنها استفاده نمایید. جای تخت در اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که برای رفت و آمد و استفاده از هر یک از موارد گفته شده مزاحمتی ایجاد نشود.

جای تخت در اتاق خواب بگونه ای که مزاحمت ایجاد نکند

جدیدترین مدل های روتختی عروس و داماد را در مقاله ” مدل روتختی عروس ” ببینبد.

تخت خواب باید در جهت مناسبی قرار بگیرد

یکی از بهترین پاسخ‌ها برای این که تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم، این است که جهت گیری مناسبی برای آن در نظر بگیرید. بهترین جهت گیری تخت بدین صورت است که تاج تخت به سمت دیوار پشتی باشد. در این صورت دکوراسیون شما زیباتر خواهد شد و فضایی شیک و مدرن ایجاد خواهد کرد. البته خیلی از افراد دوست دارند که تخت را از یک سمت به دیوار بچسبانند؛ یعنی یا طرف راست و یا طرف چپ تخت به دیوار چسبیده شود. این حالت هم بسیار محبوب و پرطرفدار است.

جهت متاسب در قرارگیری تخت خواب

محل قرارگیری تخت به صورتی باشد که تسلط بر کل اتاق داشته باشد

بهتر است برای رفع دغدغه‌ی این که تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم، جایی را برای آن انتخاب کنید که بر همه قسمت‌های اتاق تسلط داشته باشد. به طور مثال تخت در نقطه کور اتاق نباشد. شما بر روی تخت خود می‌خوابید، دراز کشیده و استراحت می‌کنید، به مطالعه کتاب می‌پردازید و … بهتر است تخت در جایی باشد که به طور مثال به قسمت قرارگیری میز آرایش، بالکن و حتی هال تسلط داشته باشید.

اگر برای اتاق کودکان خود به دنبال جای مناسب برای تخت هستید، به روش زیر عمل کنید

ممکن است که شما بیش از یک کودک داشته باشید و نیاز باشد که به طور مثال، 2 عدد تخت را در اتاق فرزندان خود قرار دهید. برای این کار می‌توانید از تخت‌های دو طبقه استفاده نمایید. با این روش هر یک از ایده‌هایی که در بالا برایتان نام بردیم قابل اجرا خواهند بود. روش دیگر این است که از 2 عدد تخت استفاده کنید. برای اجرایی کردن این ایده ابعاد اتاق خواب باید مناسب باشد تا هر دو تخت در اتاق جا شوند. برای تعیین جای تخت در اتاق خواب نیز می‌توانید تخت‌ها را به صورت موازی در کنار هم قرار داده و از دیوار اصلی کمک بگیرید. یا این که می‌توانید یکی را به دیوار اصلی تکیه داده و دیگری را روبروی درب اتاق قرار دهید.

اگر فرزندان شما به رنگ مشکی علاقه دارند مقاله ” اتاق خواب مشکی ” به شما کمک خواهد کرد

نکات مهم در هنگام قرار دادن تخت خواب در اتاق

برای این که تخت شما در جای مناسبی قرار بگیرد و دکوراسیونی خوب و استاندارد داشته باشید لازم است نکات زیر را نیز رعایت نمایید:

  • اگر اتاق شما به شکل مربع است، بهتر است تخت خواب در حالت مرکزی قرار بگیرد و دیگر اجزایی اتاق متناسب با آن چیده شوند. اگر هم اتاق خواب ابعاد مستطیلی دارد، بهتر است اتاق را 2 قسمت تبدیل کرده و در یک قسمت تخت خواب را بگذارید و در قسمت دیگر، بقیه اجزای اتاق مانند کمد، میز تحریر یا میز آرایش، آینه قدی و … قرار بگیرند.
  • اگر اتاق خواب شما ابعاد کوچکی دارد، بهتر است از تخت‌های کم جا و با تاج معمولی و کوچک استفاده نمایید. به طور مثال تخت‌های سلطنتی که تاج بزرگ و مجلل دارند، برای اتاق کوچک مناسب نیستند؛ زیرا باعث شلخته و شلوغ به نظر آمدن اتاق خواهند شد.
  • بهترین جای تخت در اتاق خواب، همان جایی است که شما احساس راحتی دارید. البته که مواردی که در بالا اشاره نمودیم بهتر است رعایت شوند؛ ولی جایی که شما برای استراحت و دیگر کارهایتان در آن راحت هستید، جایی مناسب برای قرارگیری تخت خوابتان خواهد بود.
  • بهتر است تخت خواب در جایی نباشد که بالای آن محل قرارگیری لوستر یا چراغ باشد. زیرا ممکن است که نوری که بالای سر شما است مستقیما رو به چشمان شما باشد و کیفیت خوابتان را کاهش دهد.
  • پس از دریافتن این نکته که تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم بهتر است، لازم است که هیچ وسیله دکوری و تزیینی اعم از ساعت دیواری، تابلو، دیوار کوب و بوم نقاشی بالای آن قرار ندهید. زیرا ممکن است به هر دلیلی مانند زلزله، به سمت پایین سقوط کرده و روی سر یا بدن شما بیوفتد.
  • اگر ابعاد اتاق کوچک است، بهترین کار این است که تخت را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید. اما اگر اتاقتان فراخ و بزرگ است، به راحتی می‌توانید تخت را در وسط دیوار اصلی قرار داده و دیگر وسایل اتاق را متناسب با تخت چیدمان کنید.

کالای خواب چیست ؟ پاسخ این سوال را در مقاله ” انواع کالای خواب ” بخوانبد.

سخن پایانی

اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای دکوراسیون اتاق خود این دغدغه را دارید که تخت خواب را کجای اتاق بگذاریم، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. در این مقاله چند مکان مناسب برای تخت خواب را برایتان برشمردیم. بهتر است برای انتخاب جای تخت در خواب حتما آنها را مد نظر داشته باشید. همچنین نکات گفته شده را نیز رعایت کنید. می‌توانید برای دیزاین دادن به اتاق خواب، در کنار تخت خود از انواع گل‌های طبیعی استفاده نمایید. با این کار علاوه بر لوکس و زیبا کردن دکوراسیون، حس خوب شادابی و طراوت را نیز در اتاق جریان خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *