مقالات

نور پردازی اتاق خواب با بهترین ایده های کاربردی

نورپردازی اتاق خواب

یکی از مباحث مهم هنگام طراحی دکوراسیون خانه، بحث نور پردازی آن است. نمی دانم چرا، اما همیشه به هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب یکی از مکان هایی است که بسیار نادیده گرفته می شود. بیشتر افراد به اتاق خواب تنها به چشم مکانی برای خوابیدن نگاه می کنند. غافل از اینکه حتی اگر اتاق خواب فضایی برای خوابیدن باشد هم باید نور پردازی درستی داشته باشد.

نور پردازی اتاق خواب به طور صحیح می تواند آن را به محلی ایده آل برای مطالعه، استراحت و همچنین خواب تبدیل کند. اتاق خواب باید ترکیبی از نور های قابل حمل و روشنایی ‌های نصب شده داشته باشد تا برای کار های روزمره روشنایی لازم را ارائه دهد. البته که نور پردازی هم بدین معنا نیست که تنها با نصب یک لوستر سقفی روشنایی اتاق را فراهم کنید.

اینجا قرار است درباره ایده های کاربردی و متفاوتی صحبت کنیم که می توانند روشنایی اتاق خواب شما را بهبود بخشند.

بهترین ایده های کاربردی برای نور پردازی اتاق خواب

نکات مهم قبل از نور پردازی اتاق خواب

برای اینکه بتوانید یک اتاق را به شکلی درست و اصولی نور پردازی کنید، باید به کاربری و متراژ اتاق نیز توجه کنید! ممکن است این حرف از نظرتان عجیب باشد، اما با توجه به اینکه وسایل الکتریکی متفاوتی برای نور پردازی استفاده می شوند، باید بدانید که از کدام یک از آنها برای دکوراسیون اتاق استفاده کنید. برای مثال اگر اتاق تان کوچک باشد نمی توانید هر لوستری را داخل آن قرار دهید. در نتیجه برای اینکه بتوانید بهترین نور پردازی را برای اتاق خود رقم بزنید، باید بدانید که:

در این رابطه می توانید مقاله “دکوراسیون اتاق خواب 6 متری” را مطالعه کنید.

اتاق خواب تان چند متر است؟

اولین و مهم ترین نکته در انتخاب سیستم روشنایی، اندازه اتاق خواب است. اگر شما اتاق خواب کوچکی دارید، بهتر است لوستر های با اندازه های کوچک تری را انتخاب کنید. مزیتی که سیستم های روشنایی امروزه دارند این است که هر کدام از مدل ها دارای قطر و اندازه متفاوتی هستند. در نتیجه شما می توانید مدل انتخابی خود را متناسب اندازه اتاق خواب خود تهیه کنید.

کارایی اتاق چیست و برای چه کاری آن را در نظر گرفتید؟

برخی از اتاق ها که دارای فضای کوچک تری هستند و معمولا از آنها به عنوان اتاق کار استفاده می شود، حتی یک لوستر تک لامپ هم می تواند روشنایی اتاق را تامین کند. حتی می توان برای تزئین اتاق از ریسه ها یا لامپ های تزئینی کوچک یا لوستر های دیواری استفاده کرد.

نکات مهم قبل از نور پردازی اتاق خواب

اتاق خواب خود را به چه سبکی دکوراسیون کرده اید؟

همانطور که می دانید، دکوراسیون داخلی دارای سبک های متفاوت است. معروف ترین سبک‌ های دکوراسیون داخلی، سبک مدرن، مینیمال و بوهو هستند که امروزه طرفداران بسیاری دارند و باید برای انتخاب بهترین لوستر اتاق خواب به سبک دکوراسیون اتاق خواب تان توجه کنید. اگر طرفدار مینیمالیسم و سبک دکوراسیون مینیمال هستید، می توانید در تزیین اتاق خواب خود از لوستر های چند شعله مینیمال، ریسه های نوری ساده یا طرحدار مینیمال استفاده کنید. برای طراحی اتاق خواب مدرن می توان از لوستر یا لامپ آویز استفاده کرد که نوع جدیدتری از لوسترها برای نورپردازی در این نوع فضاها هستند.

بهترین ایده ها برای نور پردازی اتاق خواب

1.      نور پردازی سقفی؛ بهترین ایده برای اتاقی با دیوار های سفید بلند

نور پردازی سقفی برای نورپردازی اتاق خواب

اگر اتاقی با دیوار های بلند سفید رنگ دارید، بهترین ایده برای نور پردازی آن استفاده از یک لوستر سقفی نسبتا بزرگ است که تعادل رنگی و نوری در اتاق ایجاد می کند. از طرفی می توانید برای تکمیل روشنایی اتاق از آباژور های کوچک استفاده کنید. اینگونه اتاق جلوه ای مینیمالیستی نیز به خود می گیرد. جدای این موضوع، با استفاده از چراغ های رو میزی، آباژور های کوچک و بزرگ در اطراف اتاق، ریسه های رنگی و … می توان به روشنایی اتاق انعطاف پذیری بخشید و آن را تنها به یک یا دو منبع نوری محدود نکرد.

در صورت تمایل می توانید مقاله “بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین” را مطالعه کنید.

2.      نصب و استفاده از چراغ های قابل تنظیم

نصب و استفاده از چراغ های قابل تنظیم برای نورپردازی اتاق خواب

پیشرفت تکنولوژی در زمینه نور پردازی اتاق خواب نیز دست آورد هایی داشته که یکی از بهترین های آن چراغ های دیواری و قابل تنظیم هستند. مزیتی که این چراغ ها دارند، قابل تنظیم بودن آنهاست که در تصویر مشاهده می کنید. استفاده از لوازم به روز و جدید در اتاق خواب همچنین موجب صرفه جویی در انرژی و زیبا تر شدن اتاق می شود. در حقیقت با یک ایده نور پردازی مناسب می ‌توان یک اتاق خواب کوچک را بزرگ ‌تر نشان داد و آن را دلباز تر کرد.

3.      زیبا سازی اتاق و بزرگ تر جلوه دادن آن با استفاده از چراغ خواب های بزرگ

چراغ خواب های بزرگ برای نورپردازی اتاق خواب

نور پردازی اتاق صرفا جنبه روشنایی ندارد و به عنوان راهکاری برای زیبا تر کردن اتاق نیز محسوب می شود. استفاده از آباژور ها یا لوستر های زیبا و خاص با نور و درخشندگی ملایم می تواند اتاق را زیبا تر جلوه دهد و اتاق را با درخشندگی خود کند. ضمن اینکه تابش نور چراغ بر روی کاغذ دیواری یا تابلوی بزرگی که بر روی دیوار نصب شده است، یک بافت و هارمونی ایجاد می کند.

برای خرید پتوی مناسب با نورپردازی اتاق خود می توانید به صفحه “پتو” مراجعه کنید.

4.      منابع نور را در اتاق خود دو برابر کنید

برای نورپردازی اتاق خواب منابع نور را در اتاق خود دو برابر کنید

افزودن منبع نور به اتاق بیشتر جنبه زیبایی شناختی دارد. در واقع می توان با افزودن منابع نور به یک اتاق بر روی زیبایی آن کار کرد. از طرفی با این کار نور پردازی اتاق بهتر خواهد شد. در نور پردازی اتاق بالا می بینید که چگونه لوستر زیبای آویزان شده بالای تخت و دو آباژور کناری زیبایی اتاق را بهبود بخشیده اند. دکوراسیون اتاق بدون در نظر گرفتن منابع نور، نسبتا ساده است و این نور پردازی زیباست که آن را متفاوت می کند. این نوع نورپردازی می تواند نور ملایم و گرمی را ایجاد کند که کاملا مناسب محیط های مدرن و جدید است.

5.      بکار گیری تجهیزات نور پردازی متناسب با دکوراسیون اتاق

بکار گیری تجهیزات نور پردازی متناسب .با دکوراسیون اتاق

معمولا برای اتاق خواب های کوچک تا متوسط، استفاده از یک لامپ آویز سقفی تمام چیزی است که برای نور پردازی اتاق خواب به آن نیاز خواهید داشت. بدین علت که شاید همین لامپ بتواند نور مورد نیاز اتاق را فراهم کند. منتهی بکار گیری تنها یک منبع نور ساده داخل اتاق، جلوه زیبایی چندانی بدان نمی بخشد. بهتر است ذوق و سلیقه بیشتری برای نور پردازی اتاق بکار گرفت.

باید این نکته را در نظر داشت که در نورپردازی اتاق باید از وسایل هماهنگ با سبک دکوراسیون اتاق استفاده کرد. مثلا برای اینکه نور پردازی اتاق را منحصر بفرد تر کنید، می توانید از تزئینات فلزی یا حباب های رنگ شده استفاده کنید تا دیزاین اتاق منحصر بفرد تر به نظر برسد. همچنین مانند تصویر بالا می توانید از آباژور های رو میزی استفاده کنید.

برای خرید رو تختی مناسب با نورپردازی اتاق خود می توانید به صفحه “رو تختی” مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین ایده ها برای نور پردازی اتاق خواب پرداختیم. نور پردازی تاثیر به سزایی در روشنایی و زیبایی اتاق خواب دارد. مهم تر از این مسئله این است که باید از وسایلی استفاده شود که هماهنگی مناسبی با دکوراسیون اتاق داشته باشد و همچنین به میزان کافی نور برای اتاق شما فراهم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *