مقالات

جدیدترین مدل های دکوراسیون اتاق نوزاد

دکوراسیون اتاق نوزاد

خرید سیسمونی یکی از خریدهای لذت بخش برای مادران و پدران است. گشتن در بازار و مغازه‌ها و خرید برای کودکی که قرار است به دنیا بیاید، بسیار شیرین و جذاب است. اتاق نوزاد باید دکوراسیونی زیبا، آرامش بخش، شیک و منحصر به فرد داشته باشد. برای دیزاین دادن به اتاق نوزاد از انواع دکوری، تابلو نقاشی، قاب عکس (عکس از جنینی یا بارداری مادر)، انواع عروسک‌های کوچک و بزرگ، اسباب بازی، قالیچه یا فرش با طرح‌های کارتونی، پوستر و اکسسوری استفاده خواهد شد. خرید سیسمونی در کنار لذت بخش بودن، باید با دقت بسیار زیادی به انجام برسد. به طور مثال کالای خواب و روتختی نوزاد باید کیفیت بالایی داشته باشد تا برای نوزاد ایجاد حساسیت نکند. حال در پایین راجع به این موضوعات بیشتر صحبت خواهیم کرد. دکوراسیون اتاق نوزاد یکی از دغدغه‌های مادران است که خیلی به آن فکر می‌کنند تا دکوراسیونی خاص و تک داشته باشند. حال در این مقاله می‌خواهیم راجع به دکوراسیون اتاق خواب نوزاد اطلاعات به شما ارائه دهیم و در این موضوع، شما را راهنمایی نماییم. پس اگر به تازگی مادر شده اید و می‌خواهید اتاق نوزاد خود را به طوری بچینید که کم نظیر باشد، در ادامه همراه ما باشید.

وسایل مورد نیاز اتاق خواب نوزاد

برای چیدن اتاق نوزاد، می‌توانید از خیلی از وسایل استفاده نمایید. در پایین این وسایل را برایتان نام خواهیم برد. البته همه‌ی این وسایل جزو واجبات نیستند و شما می‌توانید بنا بر سلیقه خود، بودجه‌ای که دارید، ابعاد اتاق نوزاد و جنسیت فرزندتان وسیله تهیه نمایید.

یکی از وسیله‌هایی که برای اتاق نوزاد لازم و ضروری است، تخت است. تخت نوزاد تقریبا جزو اولین وسایلی است که خریداری خواهد شد. این که مدل، طرح، کاربرد و رنگ تخت نوزاد به چه صورت باشد کاملا سلیقه‌ای است. به طور مثال برخی از تخت‌ها هستند که ویژگی تنظیم سایز دارند و ابعاد آن بزرگتر می‌شود. یعنی تخت نوزاد برای زمانی که کودک بزرگتر شد نیز کاربرد خواهد داشت. یا یک مثال دیگر ،برخی از تخت‌ها هستند که زیر آنها کشو تعبیه شده است. این که چه مدل تختی را برای دکوراسیون اتاق نوزاد خود انتخاب نمایید به شما بستگی دارد.

کمد لباس، کمد یا ویترین برای اسباب بازی کودک، دراور و کشو در مرحله بعدی اهمیت پیدا می‌کند. حال این که تعداد و سایز این موارد چطور باشد، به سلیقه شما و شرایط اتاق خواب نوزاد بستگی دارد. برخی از کمدها هستند که در کنار آنها فضایی برای چیدن عروسک و اسباب بازی تعبیه شده است. رایج‌ترین روش این است که یک کمد برای لباس و یک ویترین برای اسباب بازی تهیه شود. برخی هستند که دراور یا کشو نیز برای لباس و دیگر تعلقات نوزاد تهیه می‌نمایند. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر ابعاد اتاق نوزادتان کوچک است، وسیله‌های کم جا تهیه کرده و از خرید اضافی اجتناب کنید. زیرا با خرید زیاد وسایل، حتی اگر دکوراسیون اتاق نوزاد شما بی‌نظیر و گران قیمت باشد، اتاق پر و شلوغ شده و زیبایی آن به چشم نخواهد آمد. پس برای این که اتاق خواب نوزاد شلخته به نظر نرسد، تنها وسایل معقول و ضروری خریداری کنید.

گهواره یکی دیگر از اقلام لازم است که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. معمولا گهواره نوزاد را در اتاق خواب والدین و در کنار تخت مادر قرار می‌دهند تا نوزاد در یک و دو سال اول در کنار مادر باشد. گهواره جزو وسایلی است که ضرورت زیادی ندارد؛ اما اغلب مادران برای راحتی خود و نوزاد دلبندشان تهیه می‌کنند.

اقلام دیگری که تاثیر به سزایی در دکوراسیون اتاق خواب نوزاد خواهد داشت، کالای خواب و روتختی نوزاد است. شما وقتی می‌خواهید برای نوزاد خود کالای خواب تهیه کنید، سرویس روتختی نوزادی تهیه می‌کنید که همه کالاهای خواب با هم ست و هماهنگ باشند. سرویس روتختی شامل ملحفه برای روی تشک، روتختی لحاف دار یا لحاف به همراه کاور، بالش و کوسن می‌باشد. وقتی شما سرویس روتختی تهیه کنید، کالای خواب تخت نوزاد خود را تکمیل کرده اید.

پرده  دکوراسیون اتاق خواب نوزاد پسر و دختر

اگر اتاق نوزاد پنجره داشته و پرده می‌خورد، باید پرده‌ای مناسب نوزاد تهیه کنید. پرده با طرح‌ها عروسکی، کارتونی و یا طبیعت برای اتاق نوزاد محبوب هستند. پرده در دکوراسیون اتاق نوزاد تاثیر زیادی دارد. پس در انتخاب طرح آن نهایت دقت را داشته باشید.

برای آشنایی با انواع روتختی مقاله ” انواع رو تختی ” را بخوانبد.

برای دکوراسیون اتاق نوزاد باید کفپوش، موکت، فرش یا قالیچه با طرح‌های بچه‌گانه تهیه شود. اغلب فرش را با طرح سرویس روتختی و یا پرده ست می‌کنند تا هماهنگی قشنگی ایجاد شود.

اسباب بازی، عروسک، مجسمه، صندلی، انواع دکوری و اکسسوری نیز که برای اتاق نوزاد تهیه خواهد شد، باید با تم اتاق نوزاد هماهنگی داشته باشد. به طور مثال برای دکوراسیون اتاق خواب نوزاد پسر اغلب از ماشین و موتور استفاده می‌کنند و برای دکوراسیون اتاق خواب نوزاد دختر بیشتر از انواع عروسک در سایزهای مختلف بهره می‌برند.

ملاحظات لازم برای اعمال بهترین دکوراسیون اتاق نوزاد

برای چیدن و دیزاین دادن به اتاق نوزاد، لازم است یک سری ملاحظات را رعایت نمایید تا دکوراسیونی بینظیر داشته باشید. حال در پایین قصد داریم این ملاحظات را برای شما عزیزان عنوان کنیم تا راحت‌تر بتوانید به اتاق نوزادتان دیزاین دهید. این ملاحظات عبارت اند از:

  • انتخاب و اعمال تم مشخص

برای دکوراسیون اتاق نوزاد، اصلی‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که یک تم مشخص را برای آن انتخاب نمایید. در کل، تم آن طرحی است که اتاق خواب نوزاد شما را تعیین می‌کند. به طور مثال برای نوزاد دختر، استفاده از عروسک در کنار سرویس خواب با طرح طبیعت همخوانی خوبی نخواهند داشت و تم کتفاوتی ایجاد می‌کند. بهتر است از یک تم مشخص استفاده کنید. در کل تم‌های حیوانات، طبیعت، عروسکی و یا ماشینی بیشترین طرفدار را دارند. بهتر است دیگر اجزای اتاق مانند سرویس چوب، سرویس روتختی، اسباب بازی و انواع دکوری‌ها را متناسب با تم تهیه نمایید.

 دکوراسیون اتاق خواب نوزاد پسر

برای مشاهده ” تزیین تخت خواب ” کلیک کنید.

  • انتخاب ترکیب رنگی زیبا و چشم نواز

بدیهی است که باید دکوراسیون اتاق نوزاد خود را رنگی و دلنشین انتخاب کنید؛ اما این نکته را فراموش نکنید که باید رنگ‌ها را درست با همدیگر ترکیب کنید تا بتوانید از آن لذت ببرید. در کل ترکیب رنگی در هر مکانی اولین موردی است که به چشم می‌آید. همه می‌دانید که رنگ‌ها بر احساسات شما تاثیر می‌گذارند. به طور مثال رنگ قرمز، حس انرژی و هیجان را در شما برمی‌انگیزد و در مقابل آن رنگ آبی، حس آرامش به شما منتقل می‌کند. بهترین رنگ برای اتاق خواب نوزاد، رنگ‌های ملیح، خنثی و پاستلی است. این رنگ‌ها برای نوزاد شما آرامش بخش بوده و علاوه بر زیبایی، محیط خوبی برای وی فراهم می‌کنند. بهتر است که رنگ دیوارها، پرده و کفپوش رنگی‌های آرامش بخش باشند و برای تامین انرژی کودک خود، اسباب بازی، انواع دکوری و اکسسوری را به رنگ‌های انرژی بخش مانند قرمز، نارنجی، سرخابی و صورتی انتخاب نمایید.

  • اعمال چیدمان درست و مناسب

چیدمان خوب برای هر مکانی ضروری است. بهتر است که تخت نوزاد را به نقطه کانونی تبدیل کنید. یعنی تخت را در جایی قرار دهید که روبروی درب اتاق باشد. سپس بقیه وسایل مانند کمد را اطراف آن بچینید. بهتر است که تخت نوزاد زیر پنجره نباشد تا نور زیاد، سرما و یا سر و صدا برای نوزاد آزار دهنده نباشد. برای تکمیل دکوراسیون اتاق نوزاد، بالای تخت وی از پوستر استفاده کنید. اما دقت کنید که دکوری و تابلو بالای تخت نوزاد قرار ندهید.

مقاله پیشنهادی: ترکیب رنگ برای اتاق خواب

  • استفاده از تزیینات روی دیوار

نوزاد شما تا حدود یک سالگی نمی‌تواند با اسباب بازی‌های خود بازی کند. پس از یک سالگی نیز حسابی شیطنت دارد و وسایل اتاق را به هم می‌ریزد. بهتر است برای دکوراسیون اتاق نوزاد و تزیین بیشتر، به جای استفاده از عروسک‌های بزرگ و مجسمه، دیوارها را تزیین نمایید. در قدم اول ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که رنگ یا کاغذ دیواری اتاق نوزاد را با طرح‌های زیبا و جذاب انتخاب کنید. کاغذ دیواری با طرح‌های متنوع کودکانه که وارد بازار شده اند، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. تابلوهای دکوری، طرح روی دیوارها، اکسسوری‌ها و اساب بازی برای دکوراسیون اتاق خواب نوزاد دختر بیشتر از طرح‌های عروسکی و رنگ‌ها صورتی، یاسی، طوسی و سفید استفاده خواهد شد. همچنین برای تزیین اتاق خواب نوزاد پسر طرح‌های ماشینی، شخصیت کارتونی، طبیعت و حیوانات بیشتر کاربرد دارد.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به دکوراسیون اتاق نوزاد صحبت کردیم و نکات لازم را به شما یادآور شدیم. حتما توجه نمایید که هر یک از وسایلی که برای نوزاد تهیه می‌کنید (اعم از لباس، کالای خواب، اسباب بازی، سرویس چوب و …) همگی باکیفیت باشند و متریال خوبی در آنها به کار رفته باشد. زیرا نوزاد بسیار حساس و ظریف است و ممکن است که وسایل نام برده شده برای وی حساسیت ایجاد کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید سیسمونی حتما بودجه خود را در نظر داشته باشید و متناسب با آن، به خرید وسایل بپردازید. برای نظم دادن به اتاق نوزاد، می‌توانید از انواع نظم دهنده برای داخل کمد و ویترین و یا انواع شلف دیواری بهره ببرید. میزان نور اتاق نوزاد نیز بسیار اهمیت دارد. در صورت این که اتاق نوزادتان پنجره داشت، بهتر است از پرده‌هایی که میزان نور را کنترل می‌کنند استفاده کنید. اگر هم پنجره نداشت، از نورپردازی مناسب استفاده نمایید. در کل به شما پیشنهاد می‌کنیم اتاق نوزاد را بیش از حد شلوغ نکنید و تعادل را رعایت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *