مقالات

بازسازی اتاق خواب با جدید ترین روش ها + 24 ایده فوق العاده کاربردی

بازسازی اتاق خواب

همیشه یکی از دغدغه های افراد به نگام بازسازی خانه هایشان این است که اتاق خواب خود را به چه شکل مجدد خلق کنند و اکثرا به دنبال بهترین ایدخه ها جهت دیزاین اتاق خواب خود می گردند. اتاق خواب یکی از مکان هایی است که افراد بیشتر زمان زندگی خود را در آنجا سپری می کنند و طراحی آن باید به نحوی باشد که افراد ساکن در آن نهایت لذت را از آن ببرند.

 بکارگیری دقت و حساسیت لازم در بازسازی اتاق خواب، امری مهم محسوب می شود. در نتیجه ما در این مقاله به ارائه بهترین ایده ها جهت بازسازی اتاق و نکاتی که حین بازسازی می بایست رعایت شود، می پردازیم. ضمنا ایده های ارائه شده به نحوی هستند که نیاز نباشد برای بازسازی و دیزاین هزینه زیادی خرج کنید. با بکار بردن چند نکته ساده و خلاقانه می توان زیبا ترین اتاق ها را ساخت.

بازسازی اتاق خواب کوچک به چه صورت است؟

از آنجایی که آپارتمان های امروزی متراژ کمی دارند، داشتن اتاق های کوچک جای تعجب ندارد. نکته ای که وجود دارد این است که اگر می خواهید به اتاق جلوه بیشتری ببخشید و آن را بزرگ تر نشان دهید، باید از قرار دادن بیش از حد وسایل در آن جلوگیری کنید. در واقع باید با طراحی اصولی، به نحو احسن از حداکثر فضا استفاده کنید.

یکی از راه‌‌ های استفاده حداکثری از فضای اتاق خواب، اضافه کردن اشکاف و یا کمد دیواری در اتاق است. هنگامی که متراژ اتاق خواب کوچک است، باید اشکافی طراحی و نصب شود که کارایی بیشتری داشته باشد.

بازسازی اتاق خواب کوچک

در اتاق خواب های کوچک معمولا به میزان کافی فضا برای قرار دادن میز آرایش یا دراور وجود ندارد. در نتیجه بهتر است قسمتی از اشکاف یا کمد اتاق را برای ایجاد میز آرایش و همچنین کشو های مناسب جهت قرار دادن انواع لباس اختصاص داد. کشو ها می توانند به صورت مخفی و با عمق‌ های متنوع باشند. شما می توانید هر کدام از کشو های کمد یا اشکاف را متناسب با عمقی که دارند، برای نگهداری وسایل مشخصی نگهداری کنید.

برای مثال در کشو هایی که عمق کمتری دارند می توانید جوراب، لباس‌ های کوچک، کراوات و یا حتی اکسسوری های خود را نگه داری کنید و در کشو هایی که گنجایش بیشتری دارند، لباس های خود را قرار دهید. یکی از وسایلی که می تواند زیبایی اتاق را دو چندان کند، آینه قدی است. برای قرار دادن آینه قدی در اتاق خواب خود می توانید از درب کمد، شکستگی دیوار و یا حتی گوشه و کنار اتاق استفاده کنید. با این کار از حداکثر فضای اتاق خود نیز به بهترین شکل ممکن استفاده کرده اید.

اقدام های اولیه برای بازسازی اتاق خواب

در بازسازی اتاق خواب، قبل از چیدمان دکوراسیون اتاق باید عیب ها و مشکلات اتاق را برطرف کرد. برای مثال اگر اتاق شما قدیمی است و نیاز به تعمیرات دارد، ابتدا باید اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد. اولویت اول در بازسازی اتاق، تعمیر و بازسازی سقف اتاق خواب است. به جز بازسازی سقف، وسایل الکتریکی و سیستم روشنایی اتاق، لوله کشی، سیم کشی، تاسیسات، اصلاح سیستم سرمایش و گرمایش، همگی جزء مواردی هستند که باید در مراحل اولیه بازسازی اتاق بررسی شده و در صورتی که مشکلی در آنها وجود داشت، تعمیر و برطرف شوند.

بازسازی اتاق خواب قدیمی

حتی ممکن است سرویس بهداشتی مستر نیاز ب تعمیرات اساسی داشته باشد و قبل از سقف اتاق بازسازی شود. ضمنا حتما در خاطر داشته باشید که سقف حمام مستر باید حتماً عایق رطوبت داشته باشد و با سقف اتاق ها متفاوت است. در مواردی لازم است که کف اتاق نیز بازسازی و تعمیر شود. اگر کف اتاق سرامیک است، باید با سطح فضای اتاق هم ارتفاع شود. منتهی اگر کف اتاق پارکت و کف پوش است، از آنجایی که مصالح آسیب پذیری هستند، باید در آخرین مراحل بازسازی شوند.

بهترین ایده ها برای بازسازی اتاق خواب

1.      ساده ترین ایده؛ نصب کمد دیواری در اتاق

نصب کمد دیواری منجر به صرفه جویی در فضای اتاق خواب می شود. با توجه به اینکه کمد معمولا بخش زیادی از فضای اتاق را اشغال می کند، می توان از کمد های دیواری مناسب استفاده گرد. ضمن اینکه این ایده برای اتاق خواب هایی با متراژ کم نیز کاربردی و مفید است. باید به این نکته توجه کرد که قبل از هر چیز باید محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری مشخص شود. پس از این، با توجه به اندازه مورد نظر کمدی با اندازه مناسب تهیه شود.  اگر مایلید کمد دیواری فضای کمتری را اشغال کند، بهتر است از کمد دیواری ریلی استفاده کنید. چرا که دیگر باز و بسته کردن در کمد فضای بیشتری را اشغل نمی کند.

2.      تغییر شکل در دیوار های اتاق

گاهی با رنگ کردن دیوار های اتاق یا پوشاندن آنها با کاغذ دیواری می توان دکوراسیون اتاق را به کل تغییر داد. این را در نظر بگیرید که دیوار ها بخش عمده ای از یک اتاق را تشکیل می دهند و با ایجاد تغییر در آنها، می توان دکوراسیون یک اتاق را از این رو به آن رو کرد. شما به راحتی می توانید با تعویض دیوار پوش، یک فضای متفاوت را در اتاق خواب های کوچک و بزرگ خلق کنید. به جز استفاده از کاغذ دیواری و رنگ کردن اتاق، شما همچنین می توانید برای تزئین دیوار اتاق خواب از گچ بری سنتی و پارکت های دیواری استفاده نمایید یا به اتاق خود با خلق طرح و نقش های زیبا روی دیوار، جلوه منحصر بفردی ببخشید.

Renovation of the bedroom

3.      ایجاد فضای منحصر بفرد با استفاده از تابلو های زیبا

 یکی از بهترین راه ها برای ایجاد فضای متفاوت در یک اتاق، نصب تابلو های متعدد است. این ایده حتی نیاز به هزینه زیادی ندارد اما تغییر قابل توجهی می تواند در اتاق شما ایجاد کند. بهتر است اولا برای نصب تابلو ها، آنها را روی دیوار روبرویی تخت خود نصب کنید. همچنین برای ایجاد آرامش بیشتر در فضای اتاق خواب می توانید از تابلو با طرح مناظر زیبا استفاده کنید، یا اینکه جهت متفاوت ساختن هرچه بیشتر اتاق، از تابلو هایی حاوی نقاشی های زیبا و محسور کننده استفاده کنید. می توانید میز کوچک یا پاتختی را در کنار تخت خواب قرار بدهید. سپس قاب عکس هایی کوچک را روی میز قرار بدهید همچنین می توانید روی میز اشیاء تزیینی مختلفی را قرار دهید.

Reconstruction of the old bedroom

4.      تعویض کف پوش اتاق خواب

همانطور که در تصیر بالا مشاهده می کنید، رنگ کردن دیوار ها در کنار پارکت کردن کف اتاق می تواند زیبایی منحصر بفردی ایجاد کند. اتفاقا یکی از بهترین راهکار ها برای بازسازی اتاق خواب، تعویض کف پوش اتاق است که می توانید کف اتاق را پارکت یا سرامیک کنید. همچنین زیبایی ای که یک فرش یا قالیچه می تواند به اتاق شما ببخشد را دست کم نگیرید. با اضافه کردن یک قالیچه می توان زیبایی یک اتاق را تکمیل کرد.

Small bedroom renovation

5.      تعویض پرده های اتاق خواب

مسلما یکی دیگر از روش های تاثیر گذار و کاربردی جهت بازسازی اتاق خواب، تعویض پرده های آن می باشد. شما باید پرده اتاق خواب را با طرح و رنگ مناسب با فضا انتخاب کنید. ضمنا یادتان باشد که پرده های اتاق تاثیر به سزایی بر انرژی مثبتی که درون یک اتاق جریان دارد، می گذارد. به همین دلیل بهتر است از پرده های رنگ روشن  با طرح های زیبا و ساده استفاده کنید. در صورت تمایل، می توانید روتختی را نیز تعویض کنید و طرح و رنگ روتختی را با پرده ست نمایید که در این صورت زیبایی فضای اتاق خواب تکمیل می شود.

Reconstruction of the bedroom in the latest way

6.      نصب قفسه یا کتابخانه دیواری؛ بهترین روش برای پر کردن فضای پرت اتاق

اگر به دنبال روشی ساده هستید که فضای خالی اتاق را به نحوی پر کنید، یکی از بهترین روش ها نصب کمد یا کتابخانه دیواری است. این ایده برای اتاق فرزندان تان که حال و هوای نوجوانانه دارد، بهترین ایده می تواند باشد. نصب کتابخانه یا قفسه می تواند زیبایی منحصر بفردی به اتاق ببخشد و یکی از بهترین ایده ها برای استفاده حداکثری از فضای اتاق است.

Reconstruction of the bedroom in a modern way

7.      استفاده از لامپ ها یا ریسه های جذاب جهت متفاوت سازی اتاق

توجه به نور پردازی اتاق خواب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. زیرا شما می توانید به کمک نور پردازی دیواری و سقفی، تغییر قابل توجهی را در فضای اتاق خواب ایجاد نمایید. امروزه استفاده از ریسه با طرح ها  شکل های متعدد یکی از بهترین ایده ها برای دیزاین اتاق خواب است.

8.      تعویض سرویس خواب

تخت خواب یکی از مهم ترین وسایل در فضای اتاق خواب به شمار می رود و اگر شما بودجه کافی دارید می توانید سرویس خواب را عوض کنید. ضمنا اگر تخت خواب شما قدیمی است و بودجه کافی ندارید می توانید آن را تعویض کرده و بجای آن یک تخت خواب تازه و شیک خریداری کنید. مسلم است که دکوراسیون اتاق خواب به واسطه تعویض تخت خواب می تواند با تغییر زیادی همراه باشد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی نکات و مراحل اجرایی بازسازی اتاق خواب و بهترین ایده ها برای داشتن یک اتاق خواب زیبا و منحصر بفرد انجام دادیم. امیدواریم که به کمک ایده ها و نکات گفته شده، بتوانید یک اتاق خواب زیبا برای خود خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *