مقالات

معرفی انواع و بهترین پارچه برای روتختی

انواع پارچه روتختی

روتختی یکی از منسوجات خواب است که تقریبا هر کسی که تخت دارد، روتختی نیز خواهد داشت. روتختی تنها مختص به تخت نیست؛ شما ممکن است که به هر دلیلی از تخت خواب استفاده نکنید، اما برای استراحت نیاز به روتختی یا لحاف دارید. این کالای خواب محبوبیت بسیار زیادی در بین مردم دارد. روتختی باید دارای یک سری ویژگی باشد تا نظر مشتریان را به خود جلب نماید. این ویژگی‌ها عبارت اند از: داشتن طرح و نقش زیبا، استفاده از رنگ‌های قشنگ، کیفیت مناسب، چروک نشدن یا دیر چروک شدن و اتوکشی راحت، ضد حساسیت بودن روتختی، نداشتن امکان رشد میکروب در آن، شستوشوی راحت، داشتن گرمای مطلوب و سبک بودن. حال این پرسش پیش می‌آید که کیفیت یک روتختی را چه چیزی تعیین می‌کند؟ هم پارچه رویی و هم متریال به کار رفته در روتختی در کیفیت آن نقش دارند. ما در این مقاله می‌خواهیم اختصاصا راجع به انواع پارچه روتختی صحبت کنیم و در ادامه نیز بهترین پارچه برای روتختی را معرفی نماییم. پس با ما همراه باشید.

در انتخاب بهترین پارچه برای روتختی چه عواملی اهمیت دارد؟

شما برای این که بخواهید بهترین پارچه برای روتختی را برگزینید، باید شرایط خودتان را مد نظر قرار دهید. به طور مثال، در چه آب و هوایی زندگی می‌کنید. گرمسیر یا سردسیر بودن محل زندگی شما اهمیت بالایی دارد. اگر در منطقه سردسیر زندگی می‌کنید، باید جنسی گرم را انتخاب نمایید. در قدم بعدی، سرمایی یا گرمایی بودن شما است که اهمیت پیدا می‌کند. روتختی باید هنگام خوابیدن شما، حس خوبی به شما بدهد و گرمای مطلوبی برایتان داشته باشد. اگر روتختی گرمای مطلوب را به شما نرساند، شما خواب خوب و باکیفیتی نخواهید داشت. در قدم بعدی باید به حساس بودن یا نبودن پوست خود توجه نمایید. زیرا روتختی با پوست شما تماس مستقیم خواهد داشت. اگر پوست حساسی دارید، باید نهایت دقت را در انتخاب پارچه مناسب روتختی خود به کار بگیرید تا نتیجه خوبی حاصل شود. این مورد هم اهمیت دارد که روتختی برای چه رده سنی استفاده خواهد شد. معمولا پوست صورت و بدن کودکان حساس‌تر بوده و نیازمند دقت بیشتری است. در قدم آخر نیز، بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته اید اهمیت خواهد یافت. حال در پایین سعی داریم که به معرفی انواع پارچه روتختی بپردازیم و هر یک را از نظر ویژگی و کاربرد مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

انواع پارچه روتختی

مقاله پیشنهادی : انواع لحاف

انواع پارچه روتختی از نظر الیاف تولیدی

اگر این موضوع که بهترین پارچه برای روتختی چیست برای شما دغدغه شده است، این قسمت مقاله به شما کمک خواهد کرد. باید به شما بگوییم که پارچه‌های زیادی هستند که برای روتختی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الیاف‌های به کار رفته در تولید این پارچه‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی. حال در پایین انواع پارچه روتختی از نظر الیاف‌های نام برده شده را مورد بررسی قرار داده و با بیان مزایا یا معایب آنها، شما را راهنمایی می‌کنیم.

انواع پارچه روتختی با الیاف طبیعی

بهترین پارچه برای روتختی با الیاف‌های طبیعی به قرار زیر هستند:

  • پنبه

بدون شک یکی از بهترین پارچه برای روتختی، پنبه است. این الیاف طبیعی ضد حساسیت است، قابلیت تنفس دارد، نرمی و  لطافت آن بسیار بالا است، سبک و راحت است، گرمای مناسبی داشته و بیشتر برای فصول گرم سال کاربرد دارد، دوام و ماندگاری فراوانی دارد، شرایط نگهداری آن سخت نیست، از نظر قیمت اقتصادی است و بسیار محبوب و پرطرفدار است. خود الیاف پنبه شامل چندین نوع است که همه آنها دارای این ویژگی‌ها هستند. تنها عیب روتختی از جنس پنبه این است که گرمای زیادی نداشته و ممکن است برای کسانی که سرمایی هستند و یا در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند مناسب نباشد.

  • کتان

از دیگر انواع پارچه های روتختی با الیاف طبیعی، می‌توان به کتان اشاره نمود. کتان از ساقه‌ی یک گیاه که “فلاکس” نام دارد تولید می‌شود. روتختی با پارچه‌ی از جنس کتان دوام بسیار بالایی دارد و به زودی پوسیده نخواهد شد. همچنین این الیاف با ویژگی‌های ضد حساسیت، ضد باکتری، جاذب رطوبت و قابلیت تنفس به یک روتختی محبوب تبدیل شده است. شاید لطافت کتان در ابتدا زیاد نباشد و مقداری زبر به نظر برسد؛ اما با گذر زمان و با شست و شو، بافت آن کم کم نرم و لطیف می‌شود. از معایب کتان می‌توان به زود چروک شدن اشاره نمود.

روتختی با انواع پارچه ابریشمی
  • ابریشم

اگر به دنبال بهترین پارچه برای روتختی هستید که لوکس و شیک باشد، الیاف طبیعی ابریشم یک انتخاب عالی است. این پارچه زیبایی بسیاری داشته و از این رو، مجلل و باکلاس است. به همین دلیل بیشتر برای عروس و یا مهمان‌های رسمی به کار برده می‌شود. ابریشم توسط کرم ابریشم به تولید خواهد رسید که به طور طبیعی، ضد حساسیت است. همچنین مزایایی از قبیل لطافت بی‌نظیر، گرمای بسیار مطبوع و مناسب برای 4 فصل، سبک بودن و داشتن بافتی نرم را دارا است. از معایب این جنس روتختی می‌توان به گران بودن اشاره نمود. همچنین برای این که به بافت پارچه ابریشمی روتختی آسیبی وارد نشود، شرایط نگهداری نسبتا سختی را باید رعایت کنید که این مورد نیز جرو معایب محسوب خواهد شد.

  • تنسل

شاید نام تنسل را شنیده باشید. این نام یک برند است که از چوب درخت اکالیپتوس، الیاف طبیعی تولید می‌نماید. این نوع پارچه از انواع پارچه روتختی جدید است که به طور طبیعی، امکان رشد میکروب در آن وجود ندارد. ویژگی‌هایی از قبیل نرم و لطیف بودن، دوام بالا، گرمای زیاد و مناسب برای فصول سرد، ضد حسیاست و ضد باکتری بودن همگی برای تنسل می‌باشد. در تولید این الیاف، از آب و مواد شیمیایی و همچنین انرژی کمتری استفاده خواهد شد؛ به همین دلیل آن را ” دوستدار محیط زیست” می‌دانند. از معایب پارچه تنسل برای روتختی می‌توان گفت که قابلیت تنفس آن کم است. به همین علت گرما را در خود نگه می‌دارد و برای فصول سرد مناسب‌تر است.

بهترین پارچه روتختی بامبو
  • بامبو

از دیگر انواع پارچه روتختی می‌توان به بامبو اشاره کرد. بامبو پس از این که برداشت شد، با طی کردن فرآیند شیمیایی به شکل سلولز در آمده و بعد از آن، به نخ تبدیل می‌شود. بامبو مانند پنبه قابلیت تنفس بسیار خوبی دارد. این الیاف برای روتختی مناسب بوده و به خاطر لطافت مناسب آن، به پوست آسیبی وارد نمی‌کند. دوام این جنس پارچه نیز بالا است. از معایب بامبو می‌توان به سنگین بودن و مضر برای محیط زیست اشاره نمود. به این خاطر برای محیط زیست مضر است که در طی تبدیل شدن به نخ، از مواد شیمیایی مضر استفاده می‌شود.

مرتب کردن رو تختی معمولا یکی از کارهای سخت محسوب میشود مقاله ” مرتب کردن تخت خواب ” به شما کمک خواهد کرد.

انواع پارچه روتختی با الیاف مصنوعی

حال که با انواع پارچه روتختی با الیاف طبیعی آشنا شدید، بهتر است که الیاف مصنوعی را نیز بشناسید:

  • پلی استر

پلی استر یکی از انواع پارچه روتختی است که به خاطر قیمت مناسب، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. این الیاف مصنوعی گرما را به خوبی در خود نگه می‌دارد و برای فصول سرد سال یک پیشنهاد مناسب است. البته لطافت پلی استر زیاد نیست و ممکن است برای کودکان یا پوست‌های حساس، اذیت کننده باشد. پلی استر انواع دیگری هم دارد که برای تولید روتختی به کار برده می‌شوند؛ مانند نایلون (استحکام بالا و ضد چروک، مقاومت پایین در برابر حرارت مانند اتو و نور خورشید) و میکروفایبر (نرم و سبک و بادوام، قابلیت تنفس پایین) .

  • اکریلیک

اکریلیک را می‌توان در دسته پارچه مناسب روتختی در نظر گرفت. این الیاف مصنوعی قیمت مناسبی داشته و در برابر چروک شدن مقاومت بسیار بالایی دارد. روتختی از این جنس به خاطر این که چروک نمی‌شود، باعث می‌شود که ظاهر اتاق شما همیشه آراسته و مرتب به نظر برسد. گرمای این الیاف بسیار خوب بوده و برای روزهای سرد سال مناسب خواهد بود. از معایب آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که نرمی و لطافت زیادی ندارد و برای پوست‌های حساس مناسب نیست.

بهترین پارچه روتختی

برای آموزش از نحوه شستن روتختی با پارچه های مختلف مقاله ” شستن روتختی ” را بخوانید.

بهترین پارچه برای روتختی با الیاف ترکیبی

در قسمت‌های بالا راجع به بهترین پارچه برای روتختی با الیاف طبیعی و مصنوعی صحبت کردیم. در مورد الیاف‌های طبیعی مساله گران بودن و در مورد الیاف‌های مصنوعی، لطافت پایین مطرح بود. بهتر است به شما بگوییم که بیشترین پارچه مورد استفاده برای روتختی، الیاف ترکیبی است. با ترکیب شدن الیاف طبیعی و مصنوعی، پارچه تولید شده از نظر قیمت مقرون به صرفه شده و از طرف دیگر نیز نرمی و لطافت روتختی تامین خواهد شد. در کل در اکثر الیاف‌های ترکیبی، پنبه به کار برده خواهد شد. بهترین جنس روتختی با الیاف ترکیبی، پلی استر و پنبه خواهد بود. این جنس پارچه رایج‌ترین و معروف‌ترین جنس پارچه بوده و بسیار پرکاربرد است. این نوع پارچه مناسب روتختی بوده و داشتن بافتی نرم و لطیف، مقاوم در برابر چروک شدن و اقتصادی از مزایای آن است. از دیگر الیاف‌های ترکیبی می‌توان به پنبه و بامبو، پنبه و ابریشم و نیز پلی استر و نایلون اشاره نمود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم راجع به بهترین پارچه برای روتختی به طور مفصل صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم. اگر می‌خواهید برای روتختی خود، پارچه مناسب انتخاب نمایید مطالعه این مقاله حتما به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله انواع پارچه روتختی مورد بررسی قرار گرفت. شما می‌توانید با آگاهی بر مزایا و معایب هر یک از آنها، انتخابی خوب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *