مقالات

اندازه و ابعاد تخت دونفره، یک نفره و نوزاد بصورت استاندارد

ابعاد تخت دونفره

اتاق خواب محلی برای استراحت و دور شدن از هیاهوی شهر است. تمیز و مرتب بودن اتاق خواب، نور گیری مناسب، داشتن کالای خواب خوب و استاندارد در کیفیت استراحت شما بسیار تاثیر گذار است. تخت خواب یکی از اصلی‌ترین وسایل اتاق است. تخت برای این که استراحت خوبی داشته باشید مفید است. شما برای این که بتوانید تختی که خریداری نموده اید را در اتاق خواب خود بگذارید، باید با سایز آن آشنایی داشته باشید.  پس در هنگام خرید سرویس خواب یکی از مهمترین مواردی که باید دقت زیادی به آن داشته باشید، سایز و اندازه تخت خواب است. تخت کودک، تک نفره، یک و نیم نفره و دو نفره همگی دارای سایزهای استاندارد هستند. اما ابعاد تخت دونفره از همه مهمتر بوده و چالش برانگیزتر است.

اگر اتاق خواب شما ابعاد کوچکی دارد، باید سایز تخت خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که به همراه میز آرایش و پاتختی‌ها در اتاق جا شوند. ما قصد داریم در این مقاله بیشتر راجع به سایز تخت خواب دو نفره صحبت کنیم. اما درباره هر یک از انواع دیگر تخت نیز اطلاعات خدمتتان ارائه می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع سایز‌های تخت

در واقع، تخت خواب جایگاهی است که تشک در آن قرار می‌گیرد و شما می‌توانید روی تشک به استراحت بپردازید. تخت‌ها در انواع و سایزهای مختلف به تولید می‌رسند که هر یک محدوده سنی خاصی را شامل خواهد شد. تخت نوزاد و کودک، یک نفره، یک و نیک نفره و دو نفره. تخت دو نفره خود شامل 4 اندازه می‌باشد. این تخت‌ها سایزهای متفاوتی داشته که هر یک را در پایین به طور مفصل شرح خواهیم داد.

1. تخت نوزاد و کودک

ابعاد استاندارد تخت نوزاد ، 60 سانتی متر در 140 سانتی متر است. این ابعاد تخت نوزاد برای کودکان نیز مناسب است؛ البته کودکانی که زیر 6 سال دارد. پس اگر به دنبال ابعاد استاندارد تخت کودک هستید، همین سایز عنوان شده است.

ابعاد استاندارد تخت نوزاد

ابعاد استاندارد تخت نوزاد

2. تخت یک نفره

ابعاد تخت یک نفره 90 در 200 سانتی متر است. این ابعاد تخت برای کودکان، نوجوانان و جوانانی که قد متوسطی دارند مناسب است. تخت یک نفره همان گونه که از نامش پیدا است، فضای مناسبی به یک نفر خواهد داد تا به راحتی بتوانید در آن استراحت نمایید. به طور معمول این تخت اغلب برای رده سنی 7 تا 17 سال کاربرد دارد.

ابعاد تخت یک نفره

ابعاد تخت یک نفره

3. تخت یک و نیم نفره

افرادی که قد بلندتری دارند و در تخت خود دوست دارند که فضای بیشتری داشته باشند، این تخت برای آنها مناسب است. سایز این تخت 120 در 200 سانتی متر خواهد بود. تقریبا می‌توان گفت که 2 نفر نیز می‌توانند روی این ابعاد تخت به استراحت بپردازند.

سایز تخت یک و نیم نفره

سایز تخت یک و نیم نفره

4. تخت 2 نفره

برای پی بردن به ابعاد تخت دونفره ، باید به شما بگوییم که ابعاد متفاوتی وجود دارد. تخت دو نفره کویین، سوپر کویین، کینگ و سوپر کینگ انواع تخت دو نفره هستند که ابعاد هر یک را در پایین مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • تخت دو نفره کویین یا کوچک

ابعاد استاندارد تخت دو نفره کویین، 140 در 200 است. این تخت دو نفره، به نسبت جمع و جور بوده و فضایی زیادی اشغال نمی‌کند. این ابعاد تخت دو نفره برای اتاق خواب‌هایی که کوچک هستند مناسب است.

 • تخت دو نفره سوپر کویین

ابعاد استاندادر تخت خواب برای زوج‌هایی که به دنبال راحتی هستند، 160 در 200 سانتی متر است. این تخت برای اتاق خواب‌هایی که ابعادی متوسط دارند مناسب است. ابعاد تخت دونفره سوپر کویین بسیار رایج بوده و طرفداران آن زیاد است.

 • تخت دو نفره کینگ یا معمولی

این تخت دو نفره، استانداردترین تخت دو نفره است. ابعاد تخت دو نفره کینگ 180 در 200 سانتی متر است. سایز کاملا معمولی این تخت باعث شده است که بیشترین طرفدار را داشته باشد و از دیگر سایزها معمول‌تر باشد.

 • تخت دو نفره سوپر کینگ یا بزرگ

زوج‌هایی که برای استراحت دوست دارند فضای تخت بیشتر باشد، این مدل تخت بسیار برای آنها مناسب است. تخت سوپر کینگ بزرگترین سایز تخت دو نفره است که برای اتاق‌های بزرگ کاربرد دارد. ابعاد تخت خواب دو نفره سوپر کینگ،200 در 200 و یا 203 در 203 سانتی متر است. تخت‌های سلطنتی که بزرگ هستند و برای اتاق‌های بزرگ کاربرد دارند، اغلب از این سایز می‌باشند.

در قسمت ‌بالا، سایز انواع تخت را به شما گفتیم و همچنین انواع ابعاد استاندارد تخت خواب دو نفره را مورد برسی قرار دادیم. پرطرفدارترین و محبوب‌ترین ابعاد تخت دونفره مربوط به تخت دو نفره کینگ بود. این سایز و ابعادی که برای شما گفتیم، طول و عرض تخت بودند. اما حال ببینیم که ارتفاع استاندارد برای تخت‌های دو نفره به چه صورت است. پس در ادامه همراه ما باشید.

ارتفاع استاندارد تخت دو نفره کشودار

ارتفاع استاندارد تخت‌ها

ارتفاع تخت ممکن است بسته به نوع تخت متفاوت باشد. مثلا ارتفاع تخت‌های سلطنتی با تخت‌های مدرن یا کلاسیک فرق خواهد داشت. برخی از تخت‌ها هستند که زیر آنها کشو تعبیه شده است؛ پس بدون شک ارتفاع بیشتری نسبت به دیگر تخت‌ها دارند. اما بهترین و استانداردترین ارتفاع تخت بدین گونه است که وقتی روی لبه تشک تخت نشستید، زاویه بین ران پا با زانوی شما 90 درجه باشد. یعنی کف پای شما به راحتی روی زمین قرار بگیرد؛ نه این که پای شما به زمین نرسد و یا زانوی شما کمی خم شود. این مورد در هنگام برخاستن از روی تخت، در دراز مدت باعث آسیب رسیدن به کمر، زانو و پاهای شما خواهد شد.

تقریبا ارتفاع خوش خواب و تشک‌هایی که در بازار وجود دارد، بین 20 الی 30 سانتی متر خواهد بود. همچنین ارتفاع لبه تخت با پایه آن یا قسمتی که روی زمین قرار خواهد گرفت بین 25 الی 30 سانتی متر است. ارتفاع مناسب برای تخت حدودا 50 سانتی متر است؛ یعنی حد فاصل پایه تخت که روی زمین است با لبه تشک (که روی تخت قرار می‌گیرد) باید به اندازه 50 سانتی متر باشد.

انواع تخت دو نفره

حال می‌خواهیم ببینیم که انواع و مدل‌های تخت به چه صورت است و هر یک را از منظر ارتفاع و ابعاد تخت دونفره مورد بررسی قرار دهیم.

 • تخت سلطتنی

تخت‌های سلطنتی، تخت‌های بسیار شیک و لوکس هستند که دارای منبت کاری و کنده کاری می‌باشند. تاج این تخت‌ها بلند بوده و مجلل هستند. اغلب این تخت‌ها در ابعاد دو نفره کینگ یا سوپر کینگ ساخته می‌شوند. همچنین تاج بزرگ تخت سلطنتی بین 120 تا 140 سانتی متر و تاج کوچک آن، بین 30 تا 40 سانتی متر است.

تخت سلطنتی دو نفره

ابعاد تخت دونفره سلطنتی

تخت دو نفره سلطنتی

 • تخت مدرن

تخت مدرن امروزه در بین مردم رواج بسیاری پیدا کرده است. زیرا ظاهر این تخت‌ها به نسبت ساده‌تر بوده و تجملاتی نیستند. به همین علت برای کسانی که به سبک مینیمال و طرح‌های ساده علاقه دارند، بسیار پرکاربرد است. ابعاد تخت دونفره مدرن که در بازار وجود دارد هم دو نفره سوپر کویین و هم دو نفره کینگ می‌باشد.

ابعاد تخت دو نفره مدرن

ابعاد استاندارد تخت دو نفره مدرن

 • تخت کلاسیک

تخت‌های کلاسیک نیز ظاهر ساده و در عین حال زیبایی دارند. طرفداران این مدل تخت دو نفره بالا است. این مدل تخت نیز مانند تخت‌های مدرن در ابعاد دو نفره سوپر کویین و دو نفره کینگ ساخته می‌شوند.

ابعاد تخت خواب دو نفره کلاسیک

ابعاد استاندارد تخت خواب دو نفره کلاسیگ

 • تخت فلزی

تخت‌های فلزی امروزه خیلی رواج ندارند و در بیشتر چند دهه پیش کاربرد داشتند. ابعاد تخت دونفره فلزی اغلب دو نفره سوپر کویین بوده است.

سایز تخت خواب دونفره فلزی

ابعاد استاندارد تخت خواب فلزی

 • تخت تمام پارچه پشت بلند

تخت‌های تمام پارچه و پشت بلند بیشتر در هتل‌ها کاربرد دارند. اتاق‌های مستر نیز به خاطر این که ابعاد بزرگی دارند، برای استفاده از این تخت مناسب هستند. تاج این تخت‌ها بسیار بلند بوده و تا ارتفاع 180 سانتی متر هم وجود دارد؛ همچنین تاج کوچک این تخت نیز 80 تا 90 سانتی متر است. تقریبا اکثر تخت‌های تمام پارچه و پشت بلند در سایز کینگ به تولید می‌رسند.

ابعاد استاندارد تخت خواب پشت بلند

نکات مهم در انتخاب ابعاد تخت دونفره

برای این که بخواهید تخت دو نفره خریداری نمایید، باید به نکاتی توجه کنید که در پایین آنها را شرح می‌دهیم.

 • طرح و رنگ: اولین موردی که در هنگام خرید تخت به آن توجه می‌شود، طرح و رنگ و مدل آن است که بهتر است با دیگر اجزای اتاق شما هماهنگ و ست باشد.
 • کیفیت: تخت برای راحتی شما است. باید کیفیت آن مناسب باشد تا هم استاندارد بوده و راحت باشد، هم ماندگاری خوبی داشته باشد.
 • ابعاد اتاق: اگر خانه کوچکی دارید و ابعاد اتاق خواب شما کوچک است، حتما آن را اندازه گیری کنید و مناسبت‌ترین سایز تخت را خریداری نمایید. اما اگر اتاق شما بزرگ است و مشکل جا ندارید، هر تختی که با آن راحت هستید برای شما مناسب است.
 • راحتی شما: خوابیدن روی تخت برای استراحت شما است. باید ببینید که با کدام ابعاد تخت دونفره راحت هستید. اگر قد و هیکل متوسطی دارید، همان تخت سوپر کویین برای شما خوب است. اما اگر در هنگام خواب نیاز به فضای زیادی دارید و خودتان جزو افراد تپل یا قد بلند هستید، تخت کینگ یا سوپر کینگ مناسب است.

سخن پایانی

ما در این مقاله راجع به ابعاد استاندارد تخت خواب صحبت کردیم. گفتیم که هر یک از تخت‌ها چه سایزی دارند. تخت خواب برای این است که تشک و خوش خواب در جایی زیبا قرار بگیرد و شما خواب راحتی را تجربه کنید. علاوه بر طرح و رنگ و کیفیت و ابعاد اتاق شما، ارتفاع تخت نیز باید مناسب باشد تا هنگام برخاستن از روی آن برای شما مشکلی ایجاد نشود. شما با توجه به نیاز خود و متراژ اتاق خوابتان، ابعاد تخت دونفره مناسب خود را تهیه نمایید. انتخاب تخت در دکوراسیون شما تاثیر بسیار زیادی دارد. زیرا تخت، دو عدد پاتختی، میز آرایش و آینه قدی با هم ست هستند و تعیین کننده دیزاین اتاق شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *