طراحی اتاق خواب با روتختی مناسب

طراحی اتاق خواب با روتختی مناسب
یکی از گزینه های مهم که در زیبایی اتاق خواب نقش چشمگیری دارد، روتختی است. به همین دلیل انتخاب روتختی متناسب با طرح اتاق خواب خیلی مهم است.

اتاق خواب از جمله بخش های منزل است که علاوه بر زیبابودن باید مکانی پر از آرامش باشد تا افراد بعد از یک روز سخت و پرکار جایی برای استراحت و تمدد اعصاب داشته باشند. زیبایی و سادگی اتاق خواب نقش قابل توجهی در آرامش آن دارد. یکی از گزینه های مهم که در زیبایی اتاق خواب نقش چشمگیری دارد روتختی است.

روتختی را می توان در چیدمان اتاق خواب نقش اول در زیبایی دانست اما روتختی علاوه بر زیبابودن باید کیفیت و مقاومت داشته باشد یعنی نوع الیاف به گونه ای باشد که بسرعت پف اولیه خود را از دست ندهد و پارچه نیز از ثبات رنگ بالایی برخوردار باشد.

نکاتی که هنگام خرید روتختی باید درنظر گرفت:

۱- کدام روتختی برای کدام تختخواب:انتخاب روتختی برای اتاق خواب به دلیل تنوع در رنگ و شکل شاید کار دشواری باشد. حتما این نکته را به یاد داشته باشید هر روتختی برای هر تختخوابی مناسب نیست زیرا تختخوابی با چوب های سنگین و کارشده حتما روتختی مجلل و سنگین را طلب می کند و روتختی ساده با رنگ های ملایم برای تختخواب های ساده که تاجی بلند ندارد بسیار مناسب است.

۲- مرغوبیت و کیفیت یک اصل است:بهتر است ملحفه ای که روی تشک قرار می گیرد از جنس نخ یا کتان و نرم و لطیف باشد تا هنگام تماس بدن با آن حساسیت ایجاد نکند. به دلیل شست و شو زیاد ملحفه روتشکی حتما از جنس مرغوب و باکیفیت انتخاب شود تا خراب نشود.

٣-نوع پارچه: برای تزیین تخت خوابتان توصیه می‌شود بهترین روتختی (و ترجیحا از نوع مرغوب) را انتخاب کنید چرا که سهم عمده‌ای از زیبایی اتاق خواب به رنگ و نوع روتختی بستگی دارد. مثلا این روزها استفاده از روتختی‌های کتان خیلی رایج شده. ضمن این‌که این پارچه‌ها نرم‌تر هم هستند.

٤-اگر مایلید اتاق خوابی با چیدمانی سنتی داشته باشید بهتر است از روتختی هایی با نقش و نگار اسلیمی استفاده نمایید.

٥-در انتخاب روتختی حتما ابتدا به رنگ دیوار یا رنگ دیگر وسایل موجود در اتاق خواب توجه کنید تا هماهنگی میان آنها به اتاق خواب جلوه ای خاص بدهد

۶- سایز روتختی: تختهای یکنفره و دونفره در سایزهای مختلفی در بازار عرضه میشوند. مثلا تخت دونفره ۹۰۲۰۰ یا ۱۲۰۲۰۰ بوده و تخت دونفره ۱۴۰۲۰۰ یا ۱۶۰۲۰۰ و یا ۱۸۰*۲۰۰ میباشد که هنگام انتخاب روتختی باید حتما به سایز مناسب با تخت توجه کرد.

انواع روتختی از نظر دوخت به دو دسته تقسیم میشوند: کاوری و لحافی
لحاف روتختی
در این نوع روتختی ،روی لحاف دوخت دارد يعني پارچه اصلی به الیاف داخل آن دوخته شده است.و امکان جدا کردن آنها از یکدیگر وجود ندارد.

مزیت های لحاف روتختی :در هنگام استفاده لحاف داخل کاور روتختی سر نمی خورد و فیکس می ایستد و مرتب کردن تخت راحتتر است و چون خود سرویس ،دارای لحاف میباشد دیگر نیاز به هزینه اضافه جهت خرید لحاف نیست.

معایب لحاف روتختی :برای شستشو کل لحاف باید شسته شود.

روتختی کاوری:کاور در واقع کیسه لحاف شما محسوب میشود که زیپ یا دکمه میخورد برای این نوع روتختی شما می بایست یک لحاف داشته باشید تا کاور را روی آن بکشید .این لحاف را لحاف لایت می نامند.

مزیت های روتختی کاوری: شستشوی آن آسان است.نیاز به شستن کل لحاف نیست ، همچنين جای کمتری در داخل کمد اشغال میکند.

معایب روتختی کاوری: زیاد فیکس نمی ایستد ،و ممکن است لحاف داخل آن سر بخورد و همچنین نیاز به مرتب کردن دارد .

با توجه به موارد ذكر شده، ميتوان با دقت و با در نظر گرفتن طرح و دوخت و كيفيت پارچه مورد نظر، مناسبترين روتختي را انتخاب كرد.

برای مشاوره خرید روتختی تک نفره و دو نفره و کودکگ و نوجوان با من تماس بگیرید:

تهران 77075607 پرنیان

ارسال نظر